Mi ez? Sokat és sokszor gondolkodtam már azon, hogy mi az oka, hogy míg egyesek magas egzisztenciával, boldog, kiegyensúlyozott kapcsolatokkal, kiváló gyerekekkel, erős pénzügyi háttérrel és megboríthatatlan lelki nyugalommal, harmóniában élik az életüket, addig mások folyamatosan pénzügyi, párkapcsolati, családi és munkahelyi problémákkal küzdenek, így az életük egy végeláthatatlan taposómalom, melyet rendszerint megállíthatatlan panaszáradat követ. Nem lehet, hogy születésünktől fogva el van döntve a sorsunk, ahogy az sem, hogy a kiegyensúlyozott embereknek szerencséje volt. Kutatómunkába kezdtem, és idővel kirajzolódott bennem a kép, hogy hol vannak azok a mérföldkövek, amikor eldől, melyik irányba mozdulunk tovább. Ezeket a tapasztalatokat, a lelki miérteket és hogyanokat osztom meg veled is ebben a cikksorozatban, amelyet a felső menüsorból az Ugrás!-ra kattintva érhetsz el.
Ma eljutunk a célok megvalósításának 12 lépése közül az utolsókig. Eddig átvettük az első 9-et, hát jöjjön most az utolsó három.
A 10. lépés a konkrét, részletes terv elkészítése. Ha már tisztában vagyunk a konkrét célunkkal, azzal, hogy milyen akadályok és gátló tényezők állhatnak az utunkba, illetve azzal is, hogy milyen határidőt tűztünk ki a megvalósításra, akkor itt az ideje mindezek alapján egy részletes, átlátható, világos és konkrét tervvel előrukkolnunk. Tegyük fel a kérdést: Mit kell tennünk annak érdekében, hogy mindezek ismeretében megvalósítsuk a célt? Határozzunk meg egy fontossági és egy időrendi sorrendet egyaránt, aztán hangoljuk össze a kettőt. A legjobb írásban tenni mindezt, hiszen így világosan a szemünk előtt lesz a lépések sorozata.
Jack Canfield A siker alapelvei c. könyvében írt arról a módszerről, amiben a visszafelé való gondolkodást mutatja be. Képzeljük el, hogy a célunk már megvalósult. Aztán haladjunk visszafelé. Mi volt az utolsó lépés, amelyet meg kellett tennünk? És az előtte lévő? Így szépen kibontakoztathatjuk a cél megvalósításának egyes lépéseit időrendi, majd fontossági sorrendben egyaránt.
A gondolattérkép módszere is ideális segítséget nyújthat, amely sokban hasonlít az elmetérképekhez. Középre egy körbe írjuk fel a célt, majd rajzoljunk hozzá sugarakat, a sugarak végére pedig írjuk be mindazokat, amelyek feltétlenül szükségesek a megvalósításhoz. Aztán az egyes mellékköröket is bontsuk részekre, és nézzük meg, mi kell ahhoz, hogy a feltételeket megteremtsük. Ezután már csak egy listát kell felállítanunk róluk, és már meg is volnánk.
A terv készítése azért nagyon fontos, hogy tudjuk, pontosan milyen lépésekben kell haladnunk. Az a tapasztalat, hogy egy cél meghatározása során nehéz konkrétnak lenni, ezért fontos, hogy odafigyeljünk, amikor megfogalmazzuk az irányt, ami felé haladunk. Ezért javasolják, hogy mindig írásban gondolkodjunk – hiszen ahhoz, hogy leírjunk valamit, világosan meg kell azt fogalmaznunk. A tervkészítéssel kapcsolatban is hasonló a helyzet. Amennyiben leírjuk, és pontosan látjuk, milyen cselekvéseket kell végrehajtanunk, sokkal hatékonyabban és célzottabban haladhatunk a megvalósítás felé.
A 11. lépés – és Brian Tracy szerint az egyik legfontosabb pont a megjelenítés. Az agyunk úgy működik, hogy amennyiben valamit elképzelünk, azt valóságnak hiszi – ugyanazokat az idegpályákat aktiváljuk, mint a tényleges cselekvés, vagy a valóságos bekövetkezés alatt. Ennek az a jelentősége, hogy amit az agy valóságként fog fel, arra egyrészt törekszik, másrészt tapasztalatként tekint rá, így a jövőben ezeket a “tapasztalatokat” előhívva segíti az életünket. Ez az a pont, amelyet a spiritualizmus vonzás törvényének nevez. A valóságban viszont nem erről van szó. Egész egyszerűen ha betáplálunk az agyunkba egy információt, akkor az agyunk fáradhatatlanul a megvalósításra törekszik. Egyszerű példával szemléltetve, ha eldöntjük, hogy szeretnénk egy Mercedest vásárolni, és sokat gondolunk rá, idővel azon kapjuk magunkat, hogy az utca megtelik az általunk megálmodott Mercedesekkel. Ilyenkor mondjuk: Ez csak véletlen lehet, vagy éppen micsoda szerencse, hogy pont egy ilyen autó jött ma velem szembe! Valójában a Mercedesek eddig is ott voltak, csak nem figyeltünk fel rájuk. Az agyunk egyszerűen így működik – amennyiben betáplálunk egy adott információt az agyunkba, az agy ennek alapján figyeli a környezetünket – és jelez nekünk. Ahhoz, hogy az információ a tudatunkból a tudatalattinkba kerüljön, fontos a vizualizálás. A témáról részletesebben írtam egy korábbi cikkemben, ide kattintva elérheted.
A végső lépésre nem biztos, hogy szükséged lesz, de akadhatnak helyzetek, amikor rosszul mennek a dolgok, csökken a hited, vagy a vágy, esetleg elbizonytalanodsz. Ilyenkor fontos megemlíteni a kitartás és a szilárd elhatározás kérdését. A kitartás lényegében az önmagadba vetett hit fokmérője. Ezt úgy is mondhatnám, hogy ha kezded feladni, valójában a hited csökken arra vonatkozólag, hogy képes vagy az adott cél elérésére. Ilyenkor érdemes visszaolvasnod a korábban említett jutalomtáblázatot, számbavenni az eddig elért sikereidet, valamint önmotivációs módszereket alkalmazni arra, hogy újra megerősítsd magadban a hitet. Ehhez a ponthoz természetesen sorra veheted a vizualizációs technikákat, vagy a progresszív relaxációt is segítségül hívhatod, amiről később még lesz szó a sorozat további részeiben.
Tetszett ez a bejegyzés? Kérlek nyomj egy like-ot a jobb oldalon található Facebook dobozban a blogra, hogy ne maradj le a legfrissebb bejegyzésekről sem!