Rendszeres visszatérő téma a blogomon az időmenedzsment, mert úgy hiszem, ezzel elég sokan hadilábon állunk. Ahogyan már korábban is írtam, a halogatás egyik legjobb ellenszere egy mezei időzítő, ami lehet a konyhai csipogód, vagy a telefonod visszaszámlálója – a lényeg, hogy egy meghatározott idő elteltével jelezzen. Na de mire használhatod?
A halogatás egyik fő oka az, hogy úgy gondoljuk, a munka sokkal több időt vesz igénybe, mint amennyire számítunk, ezért neki sem állunk. Vagy éppen úgy gondoljuk, hogy egy olyan teendő vár ránk, amelyet a hátunk közepére sem kívánunk, és addig halasztjuk, amíg már vagy késő lesz, vagy komoly következményekkel kell számolnunk. A halogatás lényegében a homokba dugod a fejed egy finomabban megfogalmazott verziója, amelyről mind tudjuk, hogy nem vezet jóhoz.
De ha van egy időzítőd…
– Eldöntheted, mennyi időt tudsz jelenleg rászánni a teendődre, és az általad kitűzött célt teljesítheted. Hogyan? Ha már napok óta halogatod, hogy bemenj a bankba kérdezősködni a hiteligényed iránt, mert aggódsz a következményektől, akkor döntsd el, hogy 15 percet valahogy kibírsz. Hiszen ahogy FlyLady mondaná, 15 percig bármit ki lehet bírni. Ebben a negyed órában tedd fel a fontos kérdéseket, így már konkrét információk birtokában és szakértők segítségével a rajtad lévő nyomás a probléma miatt enyhülni fog.
– Képtelen vagy rászánni magad, hogy elmosogasd a konyhában tornyosuló tányérhegyeket? Úgy érzed sosem érsz a végére? Határozd el, hogy a következő 10 percben mosogatsz! Állítsd be az időzítődet, és állj neki. Aztán ha lejárt a 10 perc, hagyd abba. Na de mire jó ez, ha ennyi idő alatt nem végzek? Lehet, de még mindig jobb, ha a felén már túl vagy, mintha neki sem álltál volna – nem mellesleg motiváció is, ha már látod a végét.
– Ha otthon dolgozol, vagy egy kényes feladatra kellene összpontosítanod, de mellette folyton kalandozol (SMS, chat, Facebook), akkor jól jöhet, ha alkalmazod a Pomodoro technikát. A lényeg az, hogy 25 perc megszakítatlan munka után 10 perc szünetet tartasz. Bármelyik SMS, vagy chatpartner is tud várni 25 percet, és tudni fogod, hogy az eltelt idő után a szünetet azzal töltheted, amivel csak akarod, anélkül, hogy a fejed felett lebegne az elvégzetlen munka szelleme.
– Ha tanulsz, netán a vizsgákra készülsz, és nehezen tudod rávenni magad a tanulásra, akkor is előkaphatod az időzítődet. Te tudod a legjobban, mennyi ideig tudsz feszített tempóban koncentrálni egy adott feladatra, vagy mennyi idő után fárad el az agyad. Ha csak 20 perc, akkor annyi, ha 40 perc, akkor annyi. Állítsd be az időzítőt, állj neki a tételeknek, majd ha lejárt az idő, tarts szünetet.
Akkor is, ha belejöttél. Akkor is, ha úgy érzed, most vagy a topon. Miért? A 20 perc tévénézésből is könnyen lesz másfél óra, vagy a “gyorsan megnézem az emailjeimet”-ből több órán át tartó netezés. Amelynek a vége az időpocsékolás, valamint az, hogy annyira lefárasztod magad a szünet nélküli munkával, hogy utána érthető módon annyira kimerülsz, hogy nem lesz energiád semmi máshoz, amely egyenes út a bűntudathoz és az önostorozáshoz.
Oké, 10 percet valahogy kibírok, de hogyan kezdjem el?
A másik gyakori probléma akkor szokott megmutatkozni, amikor ráveszed magad, hogy oké, elmosogatok… Na de mikor? Reggel nem jó, mert sietek a munkába… Munkából hazaesve vacsorázom. Aztán muszáj pihennem legalább fél órát, de rögtön ezután keződik a sorozatom. Megállás nélküli kifogásgyártásba kezdesz, aminek a végkifejlete ugyanaz lesz, mint annak előtte – halasztod a teendőket.
Érdemes bevetned azt a módszer, hogy előre kiszámolod, mikor van szabad 20-40 perced, amikor a teendőddel foglalkozol, és beállítod az ébresztőt a mobilodon. Aztán ha megszólal, nincs mese, láss neki a munkának.
Te hogyan lépsz túl a halogatáson?