Te túlsúlyos vagy?

Május 22-e Európában az elhízás elleni világnap. Az alkalomból a Nők Lapja is készített egy rövid kvízt, ahol tippelhetsz, hogy a képen látható valamit is alig viselő hölgyek a társadalmi megítélés szerint kövérek-e, vagy sem – arra kell tippelned, hogy a nők plus size modellek, vagy sem. A téma kapcsán, ahogyan már korábban is, felmerült bennem a gondolat, hogy érdemes lenne némi szót ejteni az elhízás problémájáról.

A tapasztalat sajnos azt mutatja, hogy a testképünket nagyrészt a média befolyásolja. Az aktuálisan ideális testkép elérésére törekszünk – a legtöbb nő egész életében fogyókúrázik és sanyargatja magát, azért, hogy elérje a címlapokról visszaköszönő bikinis retuskirálynők külalakját, mindezt úgy, hogy elfelejtik megélni az életük pillanatait, hiszen minden idejüket a fogyókúra köti le.

Ugye tudod, milyen érzés, amikor nem ehetsz a születésnapi tortádból – csakis akkor, ha édesítőszerrel és teljes kiőrlésű lisztből készült? Vagy amikor nem mersz koccintani szilveszterkor, hiszen az alkohol üres kalóriákat tartalmaz. A büfében nem tudsz italt vásárolni magadnak, hiszen az összes üdítő cukorral és vegyi anyagokkal van tele – helyette a büdös és koszos nyilvános vécében töltöd fel az üres flakonod. Nem fogadhatod el a kollégád által sütött muffint, amelynek a vége sértődés lesz? Akármennyire is megterhelő, naponta rábírod magad az intenzív, kimerítő mozgásra, hogy valamelyest leépítsd a tested zsírszöveteit?

A médiacirkusz a vékony nőket illetően ma már világméretűvé nőtte ki magát, amelyre a testükkel nem elégedett nők egy tábora idővel reagált. A “valódi nők” kampánysorozatokba kezdtek annak érdekében, hogy megvédjék a kissé hurkás, de magabiztos, boldog nőket, akik nem hajlandóak az önsanyargatásra, hogy a társadalom szemében vékonyak és kívánatosak maradjanak. Ahogyan már korábban is írtam, egyik irányzattal sem értek egyet.

Kép innen: joegeszseget.blog.hu

Számomra egy nő nem attól lesz nő, hogy hány kilót mutat a mérleg, vagy milyen betűben mérhető a kosármérete. Abszolút ellene vagyok mindkét tábornak. Tehát a média jelenlegi állása szerint kettő lehetséges skatulyába tartozhatsz: Vagy retusált, tökéletesen kidolgozott alakod van, vagy dagadt vagy, de nincs gond, elfogadtad a testedet. Direkt fogalmaztam ennyire sarkosan, hogy értsétek miről van szó. Ha tökéletes alakod van, akkor vagy igazi és kívánatos nő. Ha elfogadod magad akár túlsúlyosan is, akkor vagy igazi nő – érdekes módon a teljesen normális alkatot és testfelépítést a kampányok valahogy kihagyták, legalábbis nem csaptak akkora szelet, mint a fenti kettő. Ahogy a fenti kontraszt mutatja, nem tudsz egyszerre mindkét skatulyába ülni, tehát semmiképp nem vagy igazi nő, ugye?

Ennek ellenére én mégis azt mondom, hogy a saját testünk esetében két dologra kellene odafigyelned. Az egyik az a kép, ami neked tetszik. Az az alkat, amiben te szexisnek és vonzónak találod magad – ez az önbizalmadra és a kisugárzásodra is kihat, amelyet mások is észrevesznek. Van, akinek a kiálló borda tetszik, van, akinek a fognivaló és van, akinek az XL-es méret. Hát akkor legyél olyan! A másik, az egészséged. Sokszor gondolkodtam azon, vajon a “fogadd el magad” kezdeményezések mennyire hatékonyak akkor, ha valaki olyan túlsúllyal küzd, amely az egészségi állapotát is befolyásolja. Mondhatja, hogy “ide a chipset, mert én elfogadtam magam ilyennek”. Ellenben a vékony nőtársainkra is hatással lehet a plus size kampány, miszerint ők nem emberhez méltó testtel rendelkeznek, hiszen ezt szégyellni kell, úgy festenek, mint az anorexiások. Tehát teljesen mindegy, melyik kategóriába sorolod magad, a társadalomnak lesz egy csoportja, akinek semmiképpen nem fogsz tetszeni, és akiknek az elvárásaival ütközni fognak a tested által képviselt tulajdonságok. Az elvárásokról már írtam korábban, és továbbra is tartom magam a véleményemhez: Nincs olyan, hogy mindenkinek megfelelsz, tehát nem kell erre törekedned. És kész. Nincs vita.

Ellenben ha már a kampányoknál tartunk, én a testképnél sokkal jelentőségteljesebb momentumra hívnám fel a figyelmedet. Ez pedig a túlsúly. Nem a néhány hurka a derekadon, vagy a kissé megereszkedett integetőizom. Az a fajta túlsúly, amely az egészségi állapotodat befolyásolja. Ez a fajta túlsúly nem a testképzavarokból ered, ez egy betegség. Hosszú távon az életminőségeden ronthat (ha már nem rontott) és az éveid számát is jelentősen lecsökkentheti. Ha nem tudsz reálisan tekinteni a testedre, akkor érdemes az interneten fellelhető BMI kalkulátorokhoz fordulnod segítségért – ugyan ez nem mutatja ki a testzsírszázalékod, de nagyjából következtethetsz arra, hogy milyen tartományban mozog a súlyod. Ha túlsúlyos kategóriába esel, keresd fel az orvosodat, igényelj testzsír százalék vizsgálatot, és találjatok megoldást. A diéta ebben az esetben nem szépségkérdés, hanem szükséges kezelés, éppen úgy, mint amikor beveszed a fájdalomcsillapítót, ha fáj a fejed. Miért kell orvoshoz fordulnod?

A túlsúly hosszú távon felelős a mozgáskoordinációért, a csontok megfelelő állapotáért. A szerveid megfelelő működéséért, és a normális anyagcserefolyamatokért. A szív és érrendszeri megbetegedésekért, és a 2-e típusú cukorbetegségért. Az izomsorvadásért és a stroke-ért. Az életedért.

Ha tudod, hogy túlsúlyod van, fordulj orvoshoz, kérj segítséget! Ismerd fel a betegséged okát (mert nem mindig a helytelen étkezés és a mozgásszegény életmód a felelős a tünetekért), aztán az orvosoddal konzultálva válaszd ki a számodra megfelelő diétát, mint kezelési módszer. 

Címkék: ,
Tovább a blogra »