Magasfeszültség – hogyan nyugodj meg?

A mai rohanó, stresszes világban nem csoda, ha néha ingerült, zaklatott, feszült, vagy mérges vagy. Ezek olyan érzelmek, amelyek az élet velejárói. Kiválthatja bármi – kudarc, egy szomorú esemény, egy váratlan helyzet, vagy akár az időjárási front is. Vannak helyzetek, amikor öntudatlanul is felmegy bennünk a pumpa, vagy az idegeink a pattanásig feszülnek – amivel alapvetően nincs is gond, csak meg kell tanulni az indulatokat a helyén kezelni.

A feszültség jobb esetben idővel elmúlik magától, rosszabb esetben sokáig kínoz, ezért fontos, hogy kezelni tudd azt, hiszen folyamatos feszült és ideges állapotban hiába is törekednél a boldog, kiegyensúlyozott életvitelre. Szerencsére van néhány módszer, amit ilyenekor bevethetsz, problémától függően.

Vannak olyan helyzetek, amire nincs befolyásod, egyszerűen megtörténik veled – ilyen egy közeli hozzátartozó, vagy barát betegsége, halála, a munkahelyed elveszítése, ha betörnek a lakásodba, vagy ha megbírságolnak valamiért. Ilyenkor felesleges azon agyalnod, mi lett volna, ha másképp cselekszem, vagy azon, hogyan kerülhetted volna el a problémát. Ahogyan a megbocsájtásról és az elengedésről szóló cikkemben is írtam, az önostorozás a múltad miatt nem vezet sehova, csak még feszültebb leszel tőle. Mit tehetsz hát?

Ha megbírságolnak, akkor amíg ki nem fizeted a számlát, valószínűleg feszült leszel miatta. Kerülgeted, nézegeted, és minden alkalommal, amikor ránézel a csekkre, eszedbe fog jutni a bosszúság kiváltója. Ha elbocsátanak a munkahelyedről, az is egy megoldás, hogy pattanásig feszült idegekkel aggódsz, kiborulsz, szidod a főnököt, a céget, a kormányt, a levegőt, ami szintén nem vezet jóra. A legegyszerűbb megoldás, ha megváltoztatod a hozzáállásodat a problémához. Ha nyilvánvaló, hogy mi a feszültség oka, akkor tegyél meg mindent annak érdekében, hogy a legjobbat hozd ki a helyzetből – hiszen a reakciódon múlik, milyen következménnyel fog járni a jelenlegi helyzeted. Cselekedj, fizetsd be a számlát, vagy önsajnálat helyett nézz új munkahely után, amilyen hamar csak lehet. Minél előbb, annál hamarabb fogsz megnyugodni. Egyszóval a cél legyen az, hogy minél előbb megszüntesd a feszültséged okát.

Előfordulhat olyan helyzet, amikor nem tudsz változtatni a feszültség forrásán. Ilyen, ha elveszíted a kutyád, szakít veled a párod, vagy ha elhagyod a pénzedet. Ezek olyan feszültségforrások, amelyek már megtörténtek, és nem tudod “semmissé” tenni az eseményeket. Persze, hogy dühöngsz – az egyik legnagyobb méreg kiváltó nem más, mint a tehetetlenség érzése. Amikor nem tudod megváltoztatni a veled történt eseményeket, hiszen a körülmények szorítottak ebbe a helyzetbe. Ilyenkor célravezető az, ha felismered, hogy mi bánt. A szakításkor nem az az elsődleges feszültségforrás, hogy elhagyott a párod, hanem az, hogy magányos vagy, hiányzik és önostorozásba kezdesz, mit ronthattál el. Az események tiszta fejjel való átgondolása egy jó ötlet, az azonban nem célravezető, ha magadat szidalmazod és hibáztatod a kárért. A dolog már megtörtént, felesleges azon agyalnod, hogyan változtathatod meg a múltat. Ehelyett törekedj arra, hogy elfogadd a helyzetet, felismerd, hogy most ez van, és ebből igyekezz kihozni a legtöbbet. Határozd meg, mi az az időpont, ameddig folytatod az önsajnálatot, de azzal vége. Adj magadnak időt, hogy megéld a kudarcot, a csalódást, a szomorúságot, de ne hagyd, hogy az életed részévé váljon. Tűzz ki határidőt, aminek leteltével ismét visszatérsz az életbe.

Semmi nem segít, mit tehetsz még?

Címkék: ,
Tovább a blogra »