Komfortzónán innen és túl

Voltál már úgy, hogy nem mertél kilépni egy párkapcsolatból, holott tudtad, hogy rossz, de féltél változtatni és belépni az ismeretlenbe? Volt már úgy, hogy egy lehetőséget kaptál távol a megszokott lakóhelyedtől és rögtön beindult a fejedben a vészjelző? Voltál már úgy, hogy megvetted álmaid magassarkúját, de egyszer sem viselted, hiszen te mindig is sportcipőt viselsz? Vagy úgy, hogy nem mentél el egy buliba, mert a vendégek nagy részét nem ismerted? Volt már, hogy megszólalt a fejedben a kis hang, hogy nem szabad, ezt nem tehetem? Valószínűleg itt ér véget a komfortzónád határa.

A komfortzóna az a terület, amely számodra a biztonságot nyújtja. Azok a cselekedetek, tevékenységek, melyek nálad még “bele férnek”. Amint úgy döntesz, hogy átléped ezt a határt, beindul a fejedben a vészcsengő, mely azonnal arra késztet, hogy lépj vissza a komfortzónádba, és azon belül cselekedj, hiszen ami azon kívül van, az idegen, veszélyes, kockázatos és nem tesz jót neked. Ahhoz, hogy az életben haladj az utadon, akadályokkal, gátakkal kell megküzdened, melynek átlépése sokszor fenyegeti a komfortzónád határait. Ilyenkor általában kerülgeted a problémát, több oldalról is megközelíted, hiszen tudod, hogy a hosszú távú fejlődésedet az szolgálja, ha haladsz az úton, amit kijelöltél magadnak, de sokszor az akadályok előtt megragadsz egy helyben, mely semmiképp nem szolgálja a hosszú távú fejlődésedet. A tudatod pontosan tudja, hogy ahhoz, hogy célba érj, meg kell küzdened a mumussal, de a tudatalattid rövid távon gondolkodik. Ezért fontos, hogy megtanuljuk felismerni azt a helyzetet, ha a komfortzónánk működésbe lép, hiszen így fogjuk tudni gátolni a tudatalattink korlátozó, hátráltató erejét. 

A jó az, hogy a komfortzónánkat bővíthetjük. Ha sikerül meglépned egy akadályt, onnétól kezdve a helyzet belekerül a számodra kényelmes határok közé, így legközelebb már nem lesz gondod vele. Ahhoz azonban, hogy bővítsd a mozgástered, el kell sajátítanod a módszert, hogy legyőzd a tudatalattidat. 

Hogyan csináld? A módszer egyszerű: Szánd el magad, és lépj. A saját határaink legyőzésének ez az egyetlen módja. Na de nem ilyen egyszerű. A komfortzónánk pont azért létező dolog, mert ha akadályba ütközünk, a tudatalattink működésbe lép, és minden eszközzel azon dolgozik, hogy hátráltasson minket. A legfontosabb feladat, hogy felismerd ezeket a helyzeteket. Tudatosítsd magadban, hogy oké, most valami olyat fogok csinálni, amit még nem próbáltam, de ha kudarc is ér, akkor is bármikor visszatérhetek a jól megszokott határaim közé. Például ha meghívnak egy eseményre, ahol senkit nem ismersz, az agyad rögtön működésbe lép: Ne menj el! Nem ismersz senkit! Egyedül fogsz ácsorogni! Hülyének néznek. Kivel fogsz beszélgetni? Úgysem fogod jól érezni magad! Ekkor fel kell ismerned a tényt, hogy aki szól hozzád, az a gonosz kis ördög a fejedben, amely a fejlődésben korlátoz. És ha igaza lesz? Nem baj. Megpróbáltad. Ha nem érzed jól magad, bármikor hazamehetsz a megszokott környezetedbe. De az is lehet, hogy szuperül érzed majd magad és új embereket ismesz meg, barátságokat kötsz. De megpróbáltad, megtapasztaltad és legközelebb már sokkal könnyebben fogod rávenni magad a hasonló lépésekre. Komfortzóna bővítés: Kész. 

Jó módszer, ha jóval az akadály előtt megbeszéled a tudatoddal, hogy mit érhetsz el, és hová juthatsz, ha sikerül átlépned a saját határaidat. Ha fejest ugrasz az ismeretlenbe. Gyakori példa a munkahelyváltás. Sokan azért dolgozzák le az életüket egy munkahelyen, amit nem szeretnek és nem okoz nekik örömet, mert félnek a változástól és nem mernek lépni. Mert mi lesz, ha az új nem jön be? De itt a kockát meg is fordíthatom, mi lesz, ha bejön, és életem egyik legjobb döntése lesz? Amíg nem próbálod ki, nem tudhatod. A komfortzónánk létezésének az alapja a félelem. Félelem az újtól, a bizonytalantól, a változástól, attól, hogy nem tudod, mi vár rád. Ha előre elképzeled, mit érhetsz el azzal, ha átléped a saját határaid, ha látod magad előtt a változásban rejlő lehetőségeket, az már jó alapot biztosít, hogy kizárd a tudatalattidat a döntésből és olyan dolgokat vigyél véghez, melyek hosszú távon a fejlődésedet és a boldogságodat szolgálják. 

Címkék: , ,
Tovább a blogra »