Varázsdoboz

5 tipp önsajnálat ellen, ha magányos vagy

A magány érzését sokan összekeverik az egyedülléttel, pedig gyakorlatilag két teljesen más dologról van szó. A magány egy szükséglet, egy igény egy bizonyos érzés kielégítésére, amely egyénenként és esetenként is eltérő lehet. Hány olyanról hallani, hogy valaki boldog házasságban, bővelkedő szociális kapcsolatokban és élénk társasági életben létezik, mégis magányos? Van megoldás.

A magány hátterében valamely hosszan fennálló, sokszor fájdalmas és félelemérzettel teli igény kielégítésének a hiánya áll. Ez lehet az intimitás hiánya, a valakihez, vagy valahová tartozás igénye, a szeretetéhség, de akár a mély szociális kapcsolatok hiánya is. Ez azonban önmagában még nem jelenti a magányt. A helyzet akkor válik nehézzé, amikor az ember a szükséglet kielégítésére vonatkozó hiányt igyekszik pótolni azzal, hogy vagy a múltban él (de jó lenne, ha még mindig…), vagy a jövőben igyekszik elképzelni számára ideális helyzeteket, azaz megteremti mindazt, ami jelenleg hiányzik számára. 

A magány akkor lehet negatív hatással a személyiségünkre, ha negatívan értékeljük azt, sajnáljuk magunkat, magunkba fordulunk, és bezárkózunk. Érdemes az egyedüllétben a pozitív lehetőségeket meglátni. Gazdag Enikő, pszichológus

Ahhoz, hogy legyőzd a fojtogató érzést, elsőként fel kell ismerned, mi az, ami a hiányt okozza. Tehát mely az a szükséglet, amelyet ki kell elégítened ahhoz, hogy elmúljon a szorongás. Ehhez egy nagy adag önkritika és önismeret is szükséges. Kezdetnek képzeld el, milyen lenne az az állapot, amelyben jól éreznéd magad, majd vesd össze a jelenlegi életeddel – melyik momentum az, amelyikben eltérés van?

Áss mélyre! Ha felismerted, hogy azért vagy magányos, mert nincs párkapcsolatod, az önmagában nem elég a válaszhoz. Mit vársz a kapcsolattól? A szeretetet, az intimitást, a valakihez való tartozást? Kutasd fel azt a tényezőt, amely hiányzik, hiszen ez az első lépés ahhoz, hogy boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élj.

5_tipp_onsajnalat_ellen_ha_maganyos_vagy

1. Tudatosítsd magadban a helyzetedet! A homokba dugod a fejed hozzáállás sosem célravezető, a legegyszerűbb, ha beismered magadnak, hogy most ez van, ez a jelenlegi helyzet, de ez nem jelenti azt, hogy ez mindig is így marad. A kulcs a kezedben van a változáshoz, ahogyan a személyed a jelenleg kialakult helyzetben is közrejátszott. Ha felismerted a magányod okát, akkor keresd meg azt a lehetséges alternatívát a szükségleted kielégítésére, amellyel visszaállíthatod a lelki egyensúlyodat. 

2. Fordítsd át a helyzetet, hiszen minden nézőpont kérdése. Könnyű úgy hozzáállni a helyzethez – és valljuk be, a legegyszerűbb is -, ha negatívan szemléled azt. Ahelyett, hogy az önsajnálatba menekülnél, igyekezz átfordítani a helyzetet úgy, hogy észrevedd, milyen hasznot húzhatsz belőle. Az előző példánál maradva, ha például párt keresel, akkor ahelyett, hogy önsajnálatba temetkeznél, inkább vedd észre a pozitívumot a helyzetedben. Több időd jut magadra, a hobbidra, olyan tevékenységekre, amelyekhez szükséged van az egyedüllétre. Iratkozz be a régóta vágyott tanfolyamra, írd meg a könyvedet, vagy fejezd be azt a horgolt takarót, amely évek óta a padláson pihen. Itt az idő a felhőtlen szórakozásra a barátaiddal, vagy arra, hogy egy hosszabb időre meglátogasd a családod.

3. Ahhoz, hogy újra lendületbe kerülj, jó taktika, ha alkotsz. Most nem arra kell gondolni, hogy fess, vagy rajzolj, de az egyensúly megteremtésének jó táptalaja lehet, ha például változtatsz a környezeteden. Vegyél egy új képet a falra, hasznosítsd újra a megunt íróasztalodat, vagy csak rendezd át a szobát az aktuális hangulatodnak megfelelően. Végy egy csokor virágot, dekoráld ki a megunt fürdőszobádat, vagy tegyél néhány fűszernöványt a konyhapultra, és nevelegesd őket szeretettel. Némi külső változtatással pozitívan hatsz a lelkedre is, vágj bele hát most!

4. Írj listát mindarról, amit el szeretnél érni, és tedd meg a megfelelő lépéseket! Az önsajnálat idővel a teljes kilátástalanságig fajulhat, úgy, hogy a korábban fontos célok ma már jelentéktelennek tűnhetnek. Hogy ne felejtsd el, merre is tartasz, érdemes fognod egy papírt, és felsorolni mindazt, amely helyrebillenthetné a lelkedet. Új frizurára vágysz? Szeretnél egy meghitt estét a legjobb barátnőddel? Elutaznál egy hétvégére a kedvenc városodba? Jegyezz fel mindent, amiről úgy gondolod, hogy segíthet, aztán tedd meg az első lépést. Nem baj, ha nem sikerül mindet megvalósítanod, de ha már egy kis lépéssel előrébb vagy, az egyrészt motivál, másrészt pedig sikerélményt biztosít – melyről tudjuk, hogy endorfint termel az agyban, így hozzájárul az öröm és az elégedettég érzéséhez.

5. Változtass azon, amely a hiányt okozza! Ha már felismerted, mi az a szükséglet, amelyre igényed lenne, de mégsincs meg az életedben, akkor azon rendszerint változtathatsz is. Próbálj meg kutatni az emlékeidben, honnan is ered ez a szükséglet, miért ennyire fontos a számodra, és miért kerültél a magányosság helyzetébe? Ha azért nincs párkapcsolatod, mert nem jársz sehová, ahol ismerkednél, akkor irány egy buli, egy múzeum, egy csoportos kirándulás, vagy vitakör. Ha a valahová tartozás hiányzik, jelentkezz egy pszichodráma csoportba, vagy keress egy chatszobát a neten a hobbid témakörébe. Fedezz fel új látásmódokat, ismerj meg új embereket és helyezd magad olyan helyzetekbe, ahol a szükségleteid kielégítésre kerülnek.

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!