Mi ez? FlyLady egy észak-karolinai háziasszony, aki a munka és a háztartás mellett időről-időre azt tapasztalta, hogy egyre kevesebb ideje jut önmagára, a kikapcsolódásra és felismerte, hogy ez az életmód korai kiégéshez vezethet. Így lépésről lépésre kidolgozott egy olyan életmódprogramot, egy rendszert, amelyet a mindennapok során alkalmazott. A program lényegében egy időről időre ismétlődő rutin, amelyeket testre szabva, a saját életedhez igazítva vezethetsz be a mindennapjaidba úgy, hogy közben elkerülöd a stresszt, az önmarcangolást, a lelkiismeretfurdalást, illetve megtanulod a hatékony időgazdálkodás alapjait, melyet az életed bármely területén bevethetsz. A program lényegében a háztartásra épít, de messze túlmutat azon. A program nem a háztartási feladatokat könnyíti meg, hanem az egész életedet átrendezi, egy új és élhető életmódot alakít ki úgy, hogy mellette sokkal több időd és energiád jut magadra, illetve a kikapcsolódásra. Én időről időre megosztom veletek a tapasztalataimat, a pozitív és a negatív eredményeket egyaránt, hátha ti is kedvet kaptok hozzá. A magyar változatot ide kattintva Farkas Lívia blogján olvashatjátok.
Az előző részekben (1. Rész, 2. Rész, 3. Rész) a napi FlyLady rutinokat építettük ki, vagyis azt, hogy milyen mozzanatokból épül fel egy nap, milyen teendőket kell elvégezned reggel, este és napközben, ami később beépíthető a napi rutinba – ezáltal könnyebbé és rendszeresebbé teszi az életedet. Azonban ezzel még nincs vége a FlyLady programnak, hiszen most jön csak a java. A következő egy hétben a hét napjaihoz kapcsolódó feladatokat nézzük meg. Én úgy csináltam, hogy azokat a részeket vettem ki a programból, amik rám vonatkoznak, illetve ami nekem hasznosnak tűnt, így a beszámolóm lehetséges, hogy néhány pontban eltér majd az eredeti programtól. A bevezetőben található linken éritek el a Via által lefordított teljes programot. A programban többször is szerepel, hogy a rutinok és a feladatok nem kötelezőek, senki sem fog barackot nyomni a fejedre, ha valamit kihagysz, vagy ha átvariálod – ez a hét napjaihoz kapcsolódó feladatokra is érvényes, tehát nem muszáj ebben a sorrendben haladni. Nekem kézenfekvő volt az eredeti program rendszere több szempontból is, én e szerint haladok, de természetesen cserélgethető, súlyozható a lista.
Hétfőnként az 1 órás lakáskényeztetés van a soron. Erről már írtam egy nagyon részletes bejegyzést, hogy én pontosan hogyan csinálom és hogy milyen lista szerint haladok, ezt ide kattintva olvashatod, ha van kedved. A lényeg, hogy ebben az egy órában a lakás fő pontjain megyünk végig, tehát portalanítunk, kiporszívózunk, felmosunk és hozzávesszük azokat az elemeket, amire igényünk van. Én ilyenkor szoktam a kukákat kiüríteni, zsákot cserélni, kimosni a törölközőket és az ágyneműt, alaposan kiszellőztetni. Ez a lista mindenkinél eltérő, a lényeg, hogy törekedj arra, hogy lehetőleg ez a takarítás nagyjából 1 órát vegyen igénybe. Én úgy szoktam, hogy 15 percekre bontom le a lakás különböző pontjait, tehát minden helyiségre 15 percet szánok – ilyenkor elpakolászom az oda nem való dolgokat, portalanítok, majd ha mindezzel készen vagyok, akkor 15 perc alatt felporszívózom a lakást és felmosok. Az én 2 szobás lakásomhoz ez teljesen kézenfekvő, nagyjából egy óra és 15 perc alatt készülök el mindennel. Ezt az időt nem veszem szigorúan, ha pár perc pluszba megy az időzítő, akkor se esek kétségbe, nem az a cél, hogy turbó tempóban rohanjunk, hanem hogy a saját igényeinkhez mérten legyünk alaposak. Hogy miért elég ez a menet hétfőnként, azt aki már zónázik, az tudja, aki még nem, az meg majd tudni fogja.
Keddenként a tervezés szervezés napja van. Ez röviden azt jelenti, hogy keddenként tervezem meg a következő hetem – tehát jövő keddig. Ilyenkor szoktam kitölteni a határidőnaplómat, teendőlistákat írok, megtervezem, milyen ételeket szeretnék főzni a héten és ehhez bevásárlólistát készítek. Ha utazásra készülök, akkor csomagolólistát írok, átgondolom, miket kell elvégeznem az indulás előtt, nehogy valamit elfelejtsek – például hosszabb utazás esetén szólni a szomszédoknak, hogy ürítsék a postaládámat a távollétemben.
Szerda az egyik kedvencem, ami az antihalogatás napja. Az eredeti feladat szerint ezen a napon egy 15 perces időintervallumban foglalkozz egy olyan feladattal, amit már régóta halogatsz, de nem tudod magad rávenni az elvégzésére. Szerintem mindenkinek van ilyen, nálam például nagy mumus a vasalás, mert nem szeretem, és sokszor hetekig kupacban gyűlnek a vasalásra váró ruhák. Ilyenkor előkapok egy adagot, és amint megszólal az ébresztő, hogy lejárt a 15 perc, abbahagyom. Sokszor ilyenkor annyira belejövök a munkába, hogy még 15 percen át vasalok tovább. Ez a szuper ezen a napon: Ha már elkezdted, akkor utána már könnyen haladsz a munkával. Sőt, sokszor még 15 perc sem telik el, és már végeztél is. Újabb feladat, ami egyik napról mindig az újabb napra kerül át a teendőlistán – végre leradírozhatod!
Csütörtökön van FlyLady-nél az elmenős nap, amit Via küldetések napjának nevez. Ezen a napon végzem a házon kívüli teendőket – kivéve ha valami közbejön, ami nem várhat. Ezen a napon intézem a bevásárlást (a keddi lista alapján), megyek a postára a küldeményekért és csekkeket befizetni, bankba ügyeket intézni, elvinni a szemetet a szelektívbe – tehát minden olyan feladatot erre a napra időzítek, amikor el kell mennem itthonról. Persze ha fogorvoshoz megyek, és keddre ad időpontot, nem tetetem át csütörtökre, de azokban a programokban, melyekben én döntök a csütörtök kapja a főszerepet.
Péntekenként az autó és táskatakarítás van soron. Nálunk nőknél azt hiszem ez elég evidens, hiszen a szemét hajlamos időközönként felgyülemleni a táskába: Számlák, blokkok, szemét, használt papírzsebkendők, elkallódott tollak, brossúrák, ingyenes szórólapok. Általában hetente egy nagy maréknyi szemetet és nem odavaló dolgot halászok ki a táskámból. Ez így is kaotikus, de legalább a heti szintentartás miatt nem kell magammal több tonnányi szemetet cipelnem. Az autótakarítást én egy picit átütemeztem – mert csak azért, mert péntek a napja, nem megyek le mindig, hogy takarítsak, pakolásszak. Csütörtökre iktattam át a feladatot, hiszen a küldetések napján úgyis el kell hagynom az otthonomat, így kézenfekvő összevonni a két dolgot. Elsőként innen is kidobálom a szemetet, meg elpakolok mindent egy szatyorba, ami nem az autóba való – majd később felviszem a lakásba. Ha ez kész, jöhet a portalanítás – én nedves törlőkendőből tartok mindig egy csomaggal az autóban, ezzel szoktam áttörölni a műszerfalat, a kormányt, és a kis rekeszeket is. Ha autómosás van soron, akkor ezt is ezen a napon végzem.
A szombat és a vasárnap a családdal és a kikapcsolódással eltöltött időt takarja. Erre nem szeretnék bővebben kitérni, hiszen az én munkám során a hétvége nem automatikus szabadnap, amikor nem dolgozom, ilyenkor is temérdek a teendőm, így erről nem szeretnék részletesebben értekezni, mert nem tudnék a témához érdemben hozzászólni, és tapasztalatot megfogalmazni. A bevezetőben található linken a hétvégére szánt programokat is megtalálod.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: