Vannak azok a dolgok, amik evolúciónál, hagyományoknál fogva “férfidolog” és vannak azok a dolgok, amelyek fentiek miatt “női dolog”-nak nevezünk. Ezek nem szabályszerű, csak egyszerűen az élet úgy hozta, hogy vannak az életnek azok a területei, amelyhez a férfiak vagy a nők jobban értenek. Adódik azonban olyan helyzet, amikor a szerepek felcserélődnek, vagy az egyik fél egyszerűn nem szerepel a képletben. Ilyenkor sem hagyagolhatjuk el a feladatokat, vagy segítséget kérünk, vagy magunknak kell rájönni, megtanulni, majd megoldani a problémát. Gondoljunk csak például egy csöpögő csap esetére, egy szingli nő esetében. Ilyenkor választható opciók állnak rendelkezésünkre.
1. Szerelőt hívunk – aki pénzbe kerül, lehet, hogy nem tud azonnal házhoz jönni, így időpontot kell egyeztetnünk, ami lehet, hogy csak jövő héten lesz, ameddig el kell viselnünk a csöpögő csap esetét.
2. Áthívjuk a pasit, szomszédot, jóbarátot, egyetemi padtársat, könyörgőre fogjuk, hátha megszán minket és segít rajtunk.
3. Megoldjuk magunk a problémát. Beszerzünk egy új gumitömítést, lecsavarjuk a csap fejét, ecetes vízben megtisztítjuk, majd az új tömítő segítségével újra összeállítjuk a csapot.
Bárhogy is nézzünk, az utolsó megoldás ígérkezik legkevésbé időigényesnek, és a pénztárcánkat sem bántja annyira, valamint a megelőző jobbra-balra telefonálgatásokat is kikerülhetjük. Adott esetben persze jól tud jönni egy férfi, vagy egy szakember segítsége, de én azt vallom, az élet elég hosszú ahhoz, hogy új dolgokat tanuljunk, és amit magunk is meg tudunk oldani, hát tegyük meg. Legközelebb már rutinból fog menni.
Ma arról szeretnék kicsit beszélni nektek, hogy tudjuk mindezt a fenti levezetést átvinni az autóápolásba is. Sok nő él egyedül, párkapcsolat nélkül, vagy olyan háztartásban, ahol nem lakik vele férfi, így ha az autóval probléma adódik, előszeretettel megyünk azonnal az első szerelőműhelybe. Pedig sokszor olyan problémákról van szó, melyeket magunk is meg tudunk oldani.
Ahogy a növényeinket is időről-időre megöntözzük, ápolgatjuk, ugyanúgy az autónknak is szüksége van arra, hogy időnként foglalkozzunk vele – ezzel nagyobb eséllyel kerülhetjük el a későbbi meghibásodásokat, illetve nem kerülünk olyan helyzetbe, ami csupán azon múlik, elhagyagoljuk-e a teendőinket, vagy odafigyelve, időközönként megcsináljuk. Szeretnék most kitérni a legfontosabb dolgokra, amiket mi magunk is el tudunk végezni, szakember segítsége nélkül.
1. Olajszint
Az idősebb autók – és az újabbak is, bizonyos esetekben – hajlamosak lehetnek a “olajevésre”. Ahhoz, hogy a motor megfelelően működjön, az autóban megfelelő mennyiségű kenőanyagnak (olajnak) kell lennie, ami garantálja a motor hosszú életű működését. Időnként érdemes ránézni az olajszintre, és ha a mennyiséget kevésnek ítéljük, az utántöltésre is. Ez viszonylag elég egyszerű művelet, és 2 havonta érdemes elvégezni (régebbi autóknál gyakrabban). Én például mindig tartok az autómban egy kis flakom olajat (10W40-es olajat bármilyen autóba bele lehet tölteni), és ha kevésnek ítélem az olajszintet, bármikor utána tudok tölteni.
2. Keréknyomás
Ahhoz, hogy az autónk gazdaságosan működjön és megfelelően szelje a kilométereket elengedhetetlen, hogy időközönként ellenőrizzük a keréknyomást. Ma már minden benzinkúton van erre lehetőségünk. Általában a tanksapka belső felén található táblázatból megállapíthatjuk, hogy melyik kerékben mennyi keréknyomás az ideális. A legegyszerűbb, ha tankoláskor mindig leellenőrzöd ezt is, így biztosan nem ér meglepetés (emellett megfelelő keréknyomással az autód jóval kevesebbet is fogyaszt, mint lapos gumikkal).
3. Ablakmosófolyadék
Manapság minden autó rendelkezik már ablakmosó rendszerrel, így a felvert sarat, vagy port akár menet közben is lemoshatjuk. A szélvédő tisztasága fontos a biztonságos közlekedés során, ezért időnként érdemes ellenőrizni az ablakmosó folyadék tartályának tartalmát, és időnként újratölteni azt. Autósboltokban, vagy benzinkutakon mindenhol beszerezhetünk ablakmosó folyadékot. Választhatunk koncentrátumot, melyet vízzel kell higítani, de kész terméket is vehetünk. Egy flakonnal ebből is érdemes tartani az autóban, ha esetleg szükség lenne rá, után tudjuk tölteni. Figyeljünk arra, hogy a téli hónapokban milyen hőmérsékleten fagyó terméket választunk, mert ha a folyadék nem fagyálló, belefagyhat a rendszerbe, az ablakmosás meghibásodását eredményezve.
4. A klíma
Ha klímás az autónk, az nagyon jó szolgálatot tesz a melegebb hónapokban, mert kényelmesebbé teszi az utazást. Azonban ahhoz, hogy a klíma megfelelően működjön, érdemes rutinszerűen egyszer-kétszer télen is bekapcsolni, amely mozgásban tartja a rendszert. Ha sokáig nem kapcsoljuk be az autóklímát (a téli hónapokban például), az a rendszer meghibásodásához vezethet.
5. Szervizkönyv
Ha bármilyen csere, karbantartás történik az autónkon, akkor azt mindig vezessük a szervizkönyvbe. Ha nem hivatalos márkaképviseletnél, hanem maszek szerelőnél, vagy önmagunk tartjuk karban az autót, akkor is fontos az esetleges szerelési munkálatokat feljegyezni, hiszen ez egy esetleges meghibásodás esetén sokat segíthet a szerelőnek. Valamint egyes alkatrészeket az autóban bizonyos megtett kilométerek után cserélni érdemes, ezért fontos a szervizkönyv megfelelő, pontos és preciz vezetése. A szervizkönyvet mindig vigyük magunkkal, ha szerelőhöz visszük az autót.
6. Gumicsere
Ne felejtsük el a téli és nyárigumi cserét az esedékes hónapokban. A gumik nagyon drágák, főleg, ha jobb minőségűbe ruházunk be, de életet menthet, persze csak ha megfelelően használjuk őket. Ne halogassuk tavasszal a téli gumi nyárira való cserélését, hiszen ha meleg időben a téli abroncsokat használjuk, azok nagyon hamar elkopnak, így élettartamuk jelentősen csökken, valamint az autó fogyasztását is befolyásolják. A cserénél figyeljük meg a gumi kopásjelzését, hogy a gumi még biztonságosan használható, vagy ki kell őket újabbakra cserélni.
7. Karbantartás
Évente egyszer (más meghibásodás esetén gyakrabban) vigyük el az autónkat egy szerelőműhelybe átnézetés céljából. Ezek a vizsgálatok pár ezer forintból megúszhatóak, és rögtön kiderül, ha valami cserére, vagy javításra szorul – ezzel meghosszabbíthatjuk az autónk élettartamát.
Biztonságos vezetést!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: