Varázsdoboz

Ugrás 3. – Döntsd el, mit akarsz!

Mi ez? Sokat és sokszor gondolkodtam már azon, hogy mi az oka, hogy míg egyesek magas egzisztenciával, boldog, kiegyensúlyozott kapcsolatokkal, kiváló gyerekekkel, erős pénzügyi háttérrel és megboríthatatlan lelki nyugalommal, harmóniában élik az életüket, addig mások folyamatosan pénzügyi, párkapcsolati, családi és munkahelyi problémákkal küzdenek, így az életük egy végeláthatatlan taposómalom, melyet rendszerint megállíthatatlan panaszáradat követ. Nem lehet, hogy születésünktől fogva el van döntve a sorsunk, ahogy az sem, hogy a kiegyensúlyozott embereknek szerencséje volt. Kutatómunkába kezdtem, és idővel kirajzolódott bennem a kép, hogy hol vannak azok a mérföldkövek, amikor eldől, melyik irányba mozdulunk tovább. Ezeket a tapasztalatokat, a lelki miérteket és hogyanokat osztom meg veled is ebben a cikksorozatban, amelyet a felső menüsorból az Ugrás!-ra kattintva érhetsz el.

Hogyan működik egy navigációs rendszer, vagy az autó GPS-e? A műhold alapján a navigáció beméri, éppen hol tartasz, aztán neked csak annyi a dolgod, hogy beállítod a célpontot, ahová menni szeretnél. Ezután a rendszer kiépít egy útvonalat (a forgalom, az egyirányú utcák és a lehetséges legrövidebb, vagy éppen leggyorsabb) számodra, amin eljuthatsz a célponthoz. Ám ez csak akkor működik, ha pontosan tudod, hová szeretnél eljutni.

Ez az egyik legjobb példa arra, hogyan is működik a célkitűzés. Elsőként azt kell elhatározni, hogy mit jelent számodra a siker. Ahogy már többször is említettem, sikeresnek lenni nem jelent sem sok pénzt, sem felívelő karriert, se nem luxusvillát Hawaiin. A siker egyenlő a célokkal. Ezért mindaz, amit kitűzöl magad elé, majd megvalósítod őket, az pontosan a sikert jelenti számodra.

Az emberek kevesebb, mint 5 százaléka tűz ki célokat maga elé. Megdöbbentő ez az adat, és sajnos igaz. Ahogy a GPS-es példában is említettem, lehetetlen sikert elérni úgy, hogy nincsenek céljaid. A célok adják meg az értelmet az életnek, a motivációt, az erőt, a kitartást, aztán a megvalósítás örömét, a jóleső érzést és a boldogságot. Brian Tracy úgy fogalmaz, hogy a célkitűzés a sikeres élet mesterfogása.

Na de miért nem tűzünk célokat magunk elé?

Az első lehetséges ok az, hogy nem ismerjük fel a jelentőségét. Kérdezzük csak meg a mai tinédzsereket, milyen céljaik vannak a jövőre nézve. Nagy százalékuk azt fogja felelni, hogy sikeresnek lenni, vagy éppen jó állást szerezni, egyetemre menni. Ám ha belekérdezünk, pontosan milyen állásra, egyetemre vágyakoznak, a válasz 95 százalékban az lesz: Nem tudom. És hogyan haladhatunk egy meghatározatlan cél irányába? Ahogy a GPS-es jól szemléltető példa is mutatja: A rendszer csak akkor működik, ha tudjuk, pontosan hová szeretnénk eljutni.

A másik oka annak, hogy nem tűzünk ki célokat magunk elé, az az, hogy nem tudjuk, hogyan. Azaz nem tudjuk, pontosan mit akarunk, mire vágyunk, mi tenne boldoggá minket, valamint részben (vagy egészben) továbbra is az előző részben tárgyalt elvárások és megítélése alapján igyekszünk élni, így az általunk céloknak vélt jelenségek valójában nem a mieink. Ebben a részben mutatok neked két módszert, amivel feltérképezheted, mire vágysz pontosan.

A harmadik ok, hogy rettegünk a visszautasítástól. Ez a megfelelési kényszerrel, valamint az elvárásokkal függ össze. Aggódunk, hogy kinevetnek, megszégyenítenek, vagy negatív véleménnyel lesznek rólunk, esetleg elítélnek, vagy éppen irigyek lesznek, és ezért elutasítanak bennünket. Tipikus példája, amikor kitűzöl egy célt magad elé, amelyet mások butaságnak ítélnek, vagy éppen lehetetlennek tartják, aztán azt mondogatják: Jaj, ez úgy sem menne neked, ilyet nem lehet, ez hülyeség! Aztán addig mondogatják, hogy elkezdjük megkérdőjelezni a saját vágyainkat, és engedünk a külső befolyásnak. Idővel mi sem fogjuk elhinni, hogy képesek vagyunk rá, így bele sem vágunk.

A negyedik oka, hogy nem tűzünk célokat magunk elé, az a kudarctól való félelem. Emlékeztek, az előző részben arra a példára, amely a destruktív kritika felnőttkori megnyilvánulásáról szólt? Amint valamibe belekezdtünk, ami még új volt számunkra, a szüleink ránk szóltak: Nem szabad, nem lehet, ne nyúlj hozzá! Ezért megtanultuk, hogy amint valami ismeretlenbe fogunk, megbüntetnek érte, vagy éppen rossz érzést keltenek bennünk, ezért kialakult az a fajta feltételes reflex, hogy nem lehet, nem lehet. Pedig ha jobban megvizsgáljuk a kérdést, akkor egyesek azt mondják, a kudarc a siker előfeltétele. A kudarc valójában nem kudarc, hanem egy lehetőség arra, hogy tanuljunk, hogy fejlődjünk, hogy más megvilágításba helyezzük a dolgokat. 

Edison példája: “Az 5 ezredik sikertelen kísérlete után cikket írtak róla az újságban Edison bukása címmel arról, hogy a világot izzólámpával világítsa meg. Mindenki meg volt győződve arról, hogy az utat petróleumlámpával kell megvilágítani. Egy fiatal újságíró ment el hozzá, és megkérdezte: „Miért szán ennyi pénzt és időt erre a micsodára, ha már 5 ezerszer kudarcot vallott?” Edison azt válaszolta: „Fiatalember, maga nem érti, hogyan működik a világ. Én nem vallottam kudarcot. Hanem sikerült megtalálnom 5 ezer olyan módszert, amelyik használhatatlan. Ezáltal 5 ezerszer közelebb kerültem a használható megoldáshoz.” Több mint 11 ezer kísérletet végzett, amíg megtalálta a wolframot a szénizzószál helyett, és létrehozta az első wolframszálas villanyégőt, amely megváltoztatta a világot.” (Brian Tracy)

3_resz

Hogyan?

Jack Canfield könyvében olvastam egy szuper módszerről, amely könnyedén kikristályosíthatja számodra, mit is akarsz valójában elérni. Úgy hívja: A jövőkép feladat. Semmire nem lesz szükséged, mint egy füzetre, amibe írhatsz, és egy óra szabadidőre, na meg a képzeletedre. Haladj végig a következő területeken: anyagiak, otthon, munka, szabadidő-pihenés, test és egészség, családi és baráti kapcsolatok, magánélet. Minden területen tedd fel magadnak a kérdést, hogyan képzeled el mindezt, amennyiben korlátlanak lennének a lehetőségeid. Azaz hogyan néz ki az életed ideális esetben. Néhány segítség a kérdésekhez:

1. Mennyi a havi kereseted? Mennyit tudsz megtakarítani havonta? Milyen egyéb bevételi forrásaid vannak?
2. Hogy fest az otthonod? Tartozik hozzá kert? Ha igen, hogy néz ki? Milyen színűek a falak? Milyen a berendezés stílusa? Járd körbe képzeletben az otthonodat, és nézz alaposan körül. Ügyelj a részletekre, álmodozz bátran, vagy akár gyűjts inpirációkat az interneten, nyomtasd ki őket és készíts montázst belőlük! Ehhez a kérdéshez veheted az egyéb vagyontárgyakat, például az autót. Milyen autót vezetsz? Milyen benne ülni? Milyen vezetni? Képzeletben ülj bele az autódba, és nézz körül alaposan!
3. Mi a foglalkozásod? Milyen kollégákkal dolgozol együtt? Mennyire vagy befolyásos a területeden? Csapatban, vagy inkább egyedül dolgozol? Mennyire vagy megbecsült?
4. Mivel töltöd a szabadidődet? Hová mész nyaralni? Esetleg a hobbiddal foglalkozol? Mit jelent a kikapcsolódás számodra?
5. Milyen az alakod? Milyen az egészséged? Na és az életmódod, a táplálkozásod? Sportolsz valamit? Egészségesen étkezel? Inkább magad főzöl, vagy étteremben eszel? Mennyi a súlyod?
6. Milyen a viszonyod a családoddal? Milyen gyakran szerveztek közös programokat? Milyen gyakran találkozol a barátaiddal? Esetleg vacsorázni invitálod őket az otthonodba? Na és a párkapcsolatod? Milyen minőségű? Milyen közös programokat szervezel a pároddal?
7. Milyen egyéni céljaid vannak? Elvégezni egy tanfolyamot, esetleg beiratkozni táncórákra? Megtanulni jógázni, vagy éppen festeni, rajzolni?

Ha ezeket a kérdéseket megválaszolod, abból már ügyesen következtethetsz arra, hogy milyen értékek fontosak a számodra, melyek azok a szükségletek, amelyek boldogabbá, kiegyensúlyozottabbá tennék az életedet, így van már mire építkezni. Ha például az álommunkád egy óvóda vezetése, akkor kitűzheted célnak, hogy elvégzel egy képzést, amely szükséges az óvóda igazagatói szék betöltéséhez. Vagy elhatározhatod azt is, hogy megtanulsz egy szuper táncot. Ez is lehet egy cél. Világosan megfogalmazott célokká alakíthatod mindazokat a válaszokat, amelyeket a fenti kérdésekre adtál.

Mutatok még egy módszert, amiről már írtam, ezért ha megengeded, átirányítalak arra a cikkre, amennyiben ide kattintasz. Egy 7 kérdésből álló feladatra kell válaszolnod meghatározott időre, hogy még inkább kikristályosodjon, mire vágysz valójában.

Milyen a jó cél?

A jó cél mindig konkrét, mérhető, meghatározott. Ismét visszatérnék a GPS-es példához. Olyan opciót nem táplálhatsz be a navigációba, hogy a környékre vigyen. Pontos címet kell megadnod, hogy pontosan lásd a célt. Ha azt mondod, le fogok fogyni, az nem jó. Miért nem? Mert az agyad nem észleli, pontosan milyen mennyiségű fogyásra vágysz. Legyen konkrét, mérhető. Leadok 5 kilót. Ha magasabb jövedelemre vágysz, az nem elég, ha azt mondod, szeretném, ha emelkedne a nettó jövedelmem. Pontosan mennyivel emelkedjen? Mi az az összeg, amelyet szeretnél? Vagy új autóra vágysz? Pontosan milyenre? Melyikre? Melyik típusra, melyik márkára?

Tehát röviden összefoglalva: A siker egyenlő a célokkal. A te sikered a te céljaiddal egyenlő. Ezért ha megválaszolod a kérdést, mit jelent számodra a siker, akkor azt is tudni fogod, milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy elvezessenek oda, ahová annyira vágysz. Ennek a kulcsa pedig a célkitűzés. A legtöbb ember azért nem éri el soha a célját, mert nincsenek konkrét, meghatározott céljai. Ezért hívják a kellő részletességű célokat a siker mesterfogásának.

“Ha valamit el akar érni, először is legyen tisztában vele, mit is akar pontosan, tartsa nyitva a szemét, és koncentráljon erősen. Senki nem éri el a célját, ha csukva van a szeme.” (Paulo Coelho)

Címkék:

Kommentek

Hozzászólás jelenleg nem lehetséges.

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!