A modern amerikai életfelfogás szerint jogod van a csodálatos élethez. Azaz a sorsnak/Istennek/a vonzás törvényének az a dolga, hogy megteremtse számunkra mindazt a jólétet, és boldogságot, amiről álmodunk. Tehát ez nem a mi dolgunk, ez jár nekünk, ez megadatik, mindezt úgy, hogy nekünk nem kell tennünk ezért semmit.
Ahhoz, hogy elindulj egy teljesebb, boldogabb élet felé, fel kell ismerned az alaptörvényeket, amelyek hatással vannak rád és a sorsodra. Ez pedig nem más, mint a teljes felelősségvállalás az életedért.
Mit jelent ez?
Nézd meg magad. Most. Ott, ahol most vagy. Mi van rajtad? Hol vagy? Milyen színű a zoknid? Na és a hajad? A sminked? Viselsz sminket? Milyenek a körmeid? Lakkozott? Milyen fazonra van vágva a hajad? Na és a súlyod, a fizikai állapodot? Mielőtt továbblépsz, válaszold meg ezeket a kérdéseket!
Az igazság az, hogy mindezekre a kérdésekre adott válaszaid nem a sors/Isten/a vonzás törvényének függvénye. Az alaptézis, amire az egész program épül nem más, mint az, hogy egyetlen ember felelős mindezért. Ezek pedig mi magunk vagyunk. Az, hogy milyen életet élsz, mi a munkád, milyen a hajad, a körmöd, a fizikai állapotod, a zoknid színe, a sminked, vagy a súlyod, az mind a te korábbi döntéseidnek az eredménye.
A helyzet nem egyszerű: Mindannyian felelősség nélkül születünk. Az évek során belénknevelik azt a feltételezést, hogy a saját életünkért mindig másokat vádolunk. Kialakul egy feltételes reflex, amelynek a jellemzője az, hogy amennyiben olyan esemény történik velünk, amit nem várunk, nem számítunk rá, vagy kellemetlenül érint bennünket, rögtön megtaláljuk a felelőst érte. Anyagi helyzetünkért a kormányt, vagy a főnökünket okoljuk. A kudarcba ment kapcsolatainkért a házastársunkat, vagy a párunkat hibáztatjuk. Ha elkésünk, a forgalmat okoljuk. Ha betegek leszünk, az orvost hibáztatjuk. Mindig megtaláljuk a felelőst a saját életünk negatív történéseiért, amely rajtunk mindig kívül áll.
A felelősség vállalása és nem vállalása az irányítással függ össze. Ezt a jelenséget nevezi a pszichológia belső kontrollnak, amely a kontrollkutatás tudományával függ össze. A tézis lényegében azt mondja ki, hogy annyira vagyunk sikeresek és boldogok az életben, amilyen mértékben érezzük, hogy a saját életünket mi irányítjuk. Ez megfelel a belső kontroll fogalmának. Olyan mértékben vagyunk boldogok, amilyen mértékben érezzük, hogy az életünk irányítása a mi kezünkben van. Ez egyenlő azzal a felismeréssel, hogy az életünk minőségéért, a pénzünk mennyiségéért, a kapcsolataink sikerességéért mi vagyunk a felelősek. Amennyiben azonban folyamatosan külső (azaz rajtunk kívülálló) okokat hibáztatunk a saját életünk nehézségeiért, azzal elengedjük az irányítást, és a belső kontroll külső kontrollá válik – amely megalapozza a boldogtalanságot és a reménytelenséget.
Egyetlen dolog van az életben, amely felett korlátlan hatalmad van: a gondolkodásod. Mivel emocionális lényeg vagyunk, a gondolataink határozzák meg az érzéseinket, és mindig érzelmi alapon cselekszünk. Tehát az, hogyan gondolkodsz, meghatározza a cselekedeteidet, amelyek aztán hatást gyakorolnak az életedre.
Brian Tracy előadásában hallottam az ok-okozati összefüggésről, amely egy nagyon egyszerű, és elemi része az életünknek, és szoros összefüggésben áll a felelősségvállalással. A törvény kimondja, hogy a körülményeink (munkánk, életünk minősége, bankszámlánk, autónk, egészségi állapotunk) az okozatok – az ok minden esetben mi vagyunk.
Az, hogy most hol tartasz, a múltbéli döntéseid eredménye. Egyedül te vagy a felelős mindazért az életért, amelyet most élsz. A te döntéseid juttattak el odáig, ahol most tartasz. Ennek értelmében az, hogy a jövőd hogyan alakul, csak és kizárólag a jelenlegi és a jövőbeli döntéseiden múlik. Amennyiben ezt a tényt felismered, már megalapozod azt, hogy olyan döntéseket tegyél, amelyek előremozdítják a munkahelyi előmeneteled/a kapcsolataidat/a házasságodat/a viszonyodat a gyermekeiddel/stb. Ahhoz, hogy a jövőben megalapozd a fejlődésedet, a lelki nyugalmadat és hogy megfelelő lépéseket tegyél a boldogságod irányába, százszázalékosan felelősséget kell vállalnod az életedért.
Tehát: Ismerd fel a tényt – az, ahol most tartasz az a korábbi döntéseid eredménye. Ennek alapján a jövőd a jelenlegi döntéseid függvénye, azaz a jövőben olyan lesz az életed, ahogyan a jelenlegi döntéseidet alakítod. És ez mindennek az alapja. Ha ezt elismered, azzal átveszed az életed felett a kontrollt, és megtanulsz aszerint élni, hogy az életedet nem a külső események alakítják, hanem te magad.
Dr. Robert Resnick, Los Angeles-i pszichoterapeuta alkotta meg ezt az egyszerű, de annál hasznosabb képletet, ami világossá teszi mindazt, amiről eddig szó volt.
Az életünk a következőképpen működik: Azaz a jelenlegi helyzetünk mindig azon múlik, hogy egy életünkbe bekövetkezett eseményre hogyan reagálunk – azaz hogyan döntünk – egy körülmény, vagy váratlan/vagy várt esemény során.
Tehát: E (Esemény) + R (Reakció) = K (Következmény)
Mit tesz az, aki nem vállalja a felelősséget az életéért (és ez a gyakoribb, amely a feltételes reflexen alapul). Elkezdjük az eseményt okolni az eredmények hiányáért. Vegyünk példának egy egyszerű, hétköznapi helyzetet. Dugóba keveredünk az autópályán. A dugó az E (Esemény), amelyet rajtunk kívülálló okok alakítanak, azaz nincs rá befolyásunk. Nekünk a gondolkodásunk felett van korlátlan hatalmunk, azaz minden azon múlik, hogyan reagálunk (R) az adódott helyzetre. Mit tesz egy olyan ember, aki nem vállal felelősséget az életéért? A körülményeket okolja. Szitkozódni kezd, üvöltözik, üti a kormányt, vagy mérhetetlenül dühös lesz. Ül a dugóban, miközben egyre jobban vörösödik a feje. Azaz a saját helyzetéért a körülményt okolja. A dugón nem változtathat, azon viszont igen, hogy hogyan reagál az adott helyzetre, és ezzel befolyásolja a lehetséges következményeket. Amennyiben nem vállalsz felelősséget az életedért, te is ilyen lehetsz. A külső eseményeket okolod a saját helyzetedért, azaz mindig mást vádolsz, másra hárítod a felelősséget, folyton kifogásokat keresel.
A másik lehetőség az, hogy addig alakítgatjuk a reakcióinkat egy adott eseményre, amíg a következmény olyanná nem válik, mint amire vágyunk. Azaz elfogadjuk, hogy az E (Esemény) egy külső körülmény, amin nem változtathatunk, de az kizárólag rajtunk múlik, hogyan reagálunk rá – hiszen a gondolkodásod az egyetlen terület, amely felett korlátlan hatalmad van. Mit tesz egy felelős ember? Csak hogy a példánál maradjunk: Elfogadja, hogy dugóban ül, de azt az időt, amit várakozva kell töltenie, felhasználja valami olyanra, amely később pozitív irányba mozdítja a következményt (K). Például elintéz egy telefonhívást. Átolvassa a jegyzeteit a vizsgára. Teendőlistát ír az elvégzendő feladatokról. Válaszol néhány emailre. Elolvassa azokat a cikkeket, amelyek még olvasásra várnak a telefonján. Felköszönti a szülinapos anyukáját. Azaz kihasználja az adódott lehetőséget olyan tevékenységre, amelyet ott helyben lehetősége van elvégezni – ezzel időt spórolva a jövőre nézve.
Nézzük, hogyan működik mindez a gyakorlatban. Mindannyiban adott egy esemény, de nézzük, mennyi minden múlik azon, hogyan reagálsz minderre – amely aztán a következményt is befolyásolja. Tegyük fel, nyersz 1 milliót a lottón.
E (Esemény): Nyertél 1 millió forintot.
R (Reakció): Befizetsz egy nyaralásra, amiről régóta álmodozol.
K (Következmény): Szuperül érzed magad, de a nyaralás után nem marad semmi pénzed.
E: Nyertél 1 millió forintot.
R: Egy hónap alatt elherdálod bulizásra, ételre és hasztalan tárgyakra.
K: Nincs egy forintod se.
E: Nyertél 1 millió forintot.
R: A bankban egy jól kamatozó befektetési lehetőséget keresel.
K: Pár év múlva megsokszoroztad a pénzedet.
Ha el akarod érni mindazt, amire vágysz, legyen ez lelki béke, egy boldog házasság, egy sikeres karrier, vagy a fogyókúrád, akkor át kell venned a kontrollt az életed felett. Ehhez pedig egyetlen úton juthatsz el: Ha vállalod a százszázalékos felelősséget az életedért.
Vállalni kell a felelősséget. A körülményeken, az évszakokon vagy a széljáráson nem tudunk változtatni, magunkon azonban igen. (Jim Rohn)
Tetszett ez a bejegyzés? Kérlek nyomj egy like-ot a jobb oldalon található Facebook dobozban a blogra, hogy ne maradj le a legfrissebb bejegyzésekről!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: