Varázsdoboz

A siker mesterfogása

Annyit beszélünk manapság az önmegvalósításról, a sikereink eléréséről, a karrierünkről és arról, hogy vágyainkat valósággá váltsuk. Ekkor jönnek elő az önsegítő könyvek, a vonzás törvénye, az univerzum/Isten/Ősanya segítsége, az imák, a fohászok, a különféle rituális eljárások – ám mind egy dologban tévednek. Ahhoz, hogy sikeressé váljunk, meg kell értenünk agyunk működését. Sikert akkor érhetünk el, ha megvalósítjuk a célunkat. A siker nem egyenlő a gazdagsággal, a fényes karrierrel, vagy a luxusvillával Hawaiin. A siker mindannyiunk számára egyet jelent azzal, hogy megvalósítsuk azokat a célokat, amelyek boldogabbá teszik az életünket, és azzal, hogy megszerezzük azokat a tárgyakat/összeget/kapcsolatot/karriert/lelki békét, amire vágyunk.

A siker relatív fogalom. Egyetlen dolgoban érthetünk egyet, ez pedig az, hogy a siker nem más, mint a célok függvénye. Tudtad, hogy az emberek 5 százalékának vannak csupán kitűzött, konkrét céljai? Ez azt jelenti, hogy a Földön élő emberek 95 százalékának semmilyen, vagy csak nagyon homályos céljai vannak. Mondhatjuk úgy is, hogy az emberek 95 százalékának halvány sejtelme sincs arról, hogy mit akar, mi az, amit meg szeretne kapni, vagy mi az, ami értelmet ad az életének. És tudományosan bizonyított tény, hogy amennyiben nincsenek megfogható, konkrét céljaink, akkor esélyünk sincs arra, hogy sikeresek legyünk. Az előző bejegyzésben többek között arra is kerestem a választ, hogy mi az oka annak, hogy egyesek megvalósítják önmagukat, vagy egyesek elérik az életben a vágyaikat, míg mások sohasem jutnak egyről a kettőre. Nos ezért: Mert nincsenek céljaik. A siker mesterfogása a következő: Célt kitűzni, majd egy konkrét akciótervet kidolgozni a megvalósítására.

Ha kitűzöl egy célt, akkor az agyadban beindul az ún. kibernetikus célkereső mechanizmus – már volt róla szó, hogy az agy úgy működik, hogy a beprogramozott célok lehetőségeit tudat alatt is keresi, anélkül, hogy erről az adott személy tudomást venne. Amennyiben nem tűzünk ki konrét célokat, beindul az agyunkban a kudarcmechanizmus, aminek tipikus példái az úgysem menne, ilyet nem lehet, és ezt lehetetlen megvalósítani. A kudarcmechanizmus forrása nem más, mint a komfortzóna, és annak elhagyása – tehát a biztonságot és nyugalmat, ám fejlődést nem hozó kényelmi határok elhagyása. A kudarcmechanizmus ellenszere a sikermechanizmus, amely automatikusan beindul, ha célokat tűzöl ki.

A célok kitűzésének és megvalósításának hátterében Brian Tracy szerint négy kulcsfontosságú indok áll, melynek megértése és felismerése elengedhetetlen. Most csak az első kettőre térnék ki, hiszen ezek a pontok egymásra épülnek.

a_siker_mesterfogasa

Az első, hogy nem ismerjük fel a jelentőségét. Úgy gondoljuk, hogy felesleges célokat, sőt, konkrét célokat kitűznünk, hiszen enélkül is elérjük azt, amire teremtettünk, amire a sorsunk kötelez, amit az univerzum/Isten/Ősanya nekünk szánt. Várjuk, hogy a lehetőségek majd úgyis elénk sodródnak, amire hivatottak vagyunk, ezért egyszerűen eszünkbe sem jut, hogy ahhoz, hogy sikeresek legyünk, célokat kell kitűznünk.

A második ok az, hogy nem tudjuk, hogyan tegyük mindezt. Nem tudjuk, hogyan kell kitűzni célokat, és megvalósítani őket. Ennek legfőbb oka az, hogy a legtöbbször fogalmunk sincs arról, mit akarunk. Brian Tracy szemináriumán hallottam az alábbi egyszerű módszert arra vonatkozóan, hogyan kristályosítsuk ki mindazt, amire valójában vágyunk, hogy aztán konkrét, megvalósítható célokhoz köthessük őket. Papírra és ceruzára lesz szükséged, na meg egy stopperra, vagy időzítőre a feladathoz. Jöjjenek a kérdések.

1. Mit tekintesz az életedben az 5 legfontosabb, alapvető értéknek? Majd ha leírtad, állítsd őket fontossági sorrendbe. Minderre 60 mp áll a rendelkezésedre.

2. Mi a jelenlegi legfontosabb 3 célod. Tehát ha most meg kéne határoznod három konkrét, kézzelfogható célt, ami jelenleg a legnagyobb változást idézné elő az életedben, mi lenne az? 30 mp alatt írd le mindazt, ami az eszedbe jut.

3. Mivel töltenéd az idődet, mit tennél, ha kiderülne, hogy csupán 6 hónap van hátra az életedből. Tegyük fel, hogy jelenleg a pénz, és a tér nem számít. Úgy írd le a listát, hogy minden, amit leírsz, megvalósulhat, de amit nem írsz le, arra nem lesz többé lehetőséged. Válaszolj 60 mp alatt!

4. Mit tennél, ha nyernél 1 milló dollárt a lottón? Mire költenéd, mit vennél meg, mit fizetnél ki, esetleg kinek adnál belőle? 45 mp alatt írj le mindent, ami az eszedbe jut!

5. Mi szerettél volna lenni, ha van hozzá bátorságod? Mi az a lehetőség, amit csupán azért nem ragadtál meg, vagy nem éltél vele, mert megtorpantál, esetleg hagytad magad mások által befolyásolni? Jó módszer, ha úgy próbálsz meg válaszolni, hogy tételezzük fel, mindenki támogatna benne, akiknek a véleménye fontos a számodra. 30 mp-ed van válaszolni.

6. Ismét fél percet kapsz arra, hogy leírd, mi az a tevékenység, aminek során örömet, megelégedettséget, boldogságot, kiteljesedést érzel. Ha nem megy a válasz, kezdj el keresgélni a múltban. Mikor érezted tökéletes egyensúlyban magad? Kivel voltál? Mit csináltál?

7. Mi az, amibe belevágnál, ha biztosra tudnád, hogy nem vallasz kudarcot? Válassz ki egy olyan területet, vágyat, amelybe rögtön belekezdenél, ha tudnád, hogy sikerre fogod vinni a tervedet. 45 mp-et kapsz a válaszolásra.

És hogy mire jó ez az egész?

Az első kérdésre adott válaszod a saját értékrendedet mutatja. Mindazt, ami a kiegyensúlyozott, harmonikus élethez vezet. Amennyiben a tetteid, véleményed, kapcsolataid összhangban vannak az értékeiddel, akkor élheted meg az öröm érzetét. Amennyiben döntéshelyzetben vagy, vagy nem tudod, merre van a helyes út, kérdezd meg magadtól: Mi az, amiben hiszek?

A második kérdésben nem is a célok, hanem inkább az a 30 mp a lényeges, amennyi idő alatt válaszolnod kellett. Hiszen ennyi idő alatt képtelenség reálisan végiggondolni az életünket, és feltárni mindazt, amire szükségünk lenne. Ennyi idő alatt azt írhatod le, ami hirtelen előbukkan a tudatalattidból. És ez a lényeg. A tudatalatti pontosan és azonnal megmutatja mindazt, amire szükséged van a harmonikus, boldog élethez.

A 6 hónap-os kérdés arra világít rá, mi az, amit igazán értékelsz az életedben. Megmutatja, mik fontosak igazán a számodra. Ez az alapvető értékek kérdése. Vizsgáld meg, mennyire idomul a jelenlegi életed mindazokhoz az értékekhez, amelyeket ebben a kérdésben előtérbe helyeztél. Ez az a terület, amelyen dolgoznod kell a továbbiakban, hogy megvalósítsd önmagad.

Mit tennél, ha nyernél 1 millió dollárt? Valójában a kérdés nem a pénzre vonatkozik, hanem arra a fajta szabadságra, amiről azt gondoljuk, a vagyon megadhatja. A válaszod arra világít rá, mi az, amire vágysz, de abban, hogy ezt megvalósítsd, külső tényezők befolyásolnak – például a bűntudatkeltő mechanizmus, a feszültség, a másoknak való megfelelés kényszere, vagy éppen az önkorlátozó hiedelmeid.

Az előző kérdéshez kapcsolódóan tovább kutatjuk, mi az a belső gát, amelyet le kell győznöd ahhoz, hogy olyan életet élj, amilyenre valójában vágysz, és ami hosszútávon boldoggá tesz. Az itt adott válaszod főként arra világít rá, milyen külső tényezők befolyásának engedsz. Valószínűleg azonnal eszedbe jut valaki az életedből, aki ellenzi a vágyadat, aki butaságnak, lehetetlennek, vagy hasznavehetetlennek tartja az elképzeléseidet. Fontos, hogy kiderítsd, mi az a belső gát, ami akadályoz.

A hatodik kérdés, amiben azt kellett megválaszolnod, mi az a tevékenység, mely közben teljesnek érzed magad, megmutatja, mi az az út, amelyen el kell majd indulnod. Minden olyan dolog, amelyet szeretettel, élvezettel és szenvedéllyel csinálsz, tökélyre csiszolható. Tipikus példája ezeknek a tevékenységeknek az olyan emberek, akik azzal foglalakoznak, ami a hobbijuk. Gondolj csak a kedvenc könyveid íróira, a híres művészekre, vagy éppen a számítástechnika nagyágyúira. Mindannyiukban az a közös, hogy abból élnek, amivel szeretnek foglalkozni.

És végül: Mi az, amibe azonnal belevágnál, ha tudnád, hogy nem vallasz kudarcot? Nos, az igazság az, hogy ebben egyetlen dolog gátol meg – az, hogy megijedsz a kudarctól és az akadályoktól. Olyan cél ez, aminek a megvalósításához minden eszköz itt és most a kezedben van, csak kifogást keresel arra, hogy végre belevágj. Előjönnek az úgysem sikerül, és biztosan kudarcot vallok hiedelmeid, melyek azonnal megtorpanásra késztetnek. De ugye azt már tudjuk, hogy a siker előfeltétele a bukás és az akadály – hiszen ez az, ami tovább visz. Ha nincs akadály, akkor az nem is volt valódi cél.

„Egy ember életének a minősége, bármilyen tevékenységi területet választ magának, egyenes arányban áll a kiválóság iránti elkötelezettségével.” Vincenti Lombardi

Ha tetszett ez a bejegyzés, kérlek nyomj egy like-ot a jobb oldali sávban található Facebook dobozban a Varázsdobozra, hogy ne maradj le a legfrissebb bejegyzésekről!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!