Ugye neked is ismerős, amikor percenként nézed az órát, mikor jár le a munkaidőd? Sokan a munkahelyünkre úgy gondolunk, mint a szükséges rosszra, vagy az eszközre, hogy anyagi biztonságot teremtsünk. Pedig egy másik szemszögből megközelítve akár teljesen megváltoztathatod a hozzáállásodat a munkahelyi élethez, és motiváltabbá teheted a szemléletedet, és élvezheted a napi robotot.
Először is meg kell alapoznod magadban, hogy miért fontos a munkád. Sokan úgy gondolnak magukra, mint egy láncszemre a gépezetben, amely nem tölt be semmilyen érdemi hasznot, tehát elképzelhető, hogy a munkádat jelentéktelennek titulálod – amely jó út a motivációvesztéshez, és az önbecsülésed megcsappanásához. Na már most tisztázzuk, hogy “csak úgy”, kedvtelésből egyik munkahelyen sem alkalmaznak senkit. Ezzel nyilván te is tisztában vagy tudat alatt, ám mégsem e szerint cselekszel. Ismerd fel a munkád jelentőségét. Vedd számba, mely lépésekkel viszed előre a cég jövőjét, melyik lépéssel termelsz profitot, és melyek azok a feladatok a munkád során, amelyek nélkül a céged nem tudna működni.
Nemrégiben egy barátommal beszélgetve kiderült, hogy ő nem tartja nagyra a saját munkáját, hiszen egy banknál irodista pozíciót tölt be, a hitelekért és a biztosításért felelős. Azt állította, jelentéktelen a munkája, hiszen a mai pénzhiány és a válság következményei miatt ma már szinte senki nem köt biztosítást, és alig vesznek fel hitelt, hiszen félnek a kamat felkúszásától. Aztán amikor rákérdeztem, naponta hány ügyféllel foglalkozik, azt mondta, legalább 5 fontos ügyfele van, akikkel legalább 1 órát tölt el, aztán a papírmunkákkal foglalatoskodik. Rájött, hogy azzal, hogy ott dolgozik, heti átlag 25 embernek segít hozzájutni a vágyott autóhoz, házhoz, vagy nyaraláshoz, amely nem csupán pénzügyi szempontból, hanem szociális megközelítésben is hatalmas segítségnyújtás.
A munkahelyed tökéletes alapja a fejlődésednek – még akkor is, ha a hosszú távú terveidben más pálya szerepel, vagy tudod, hogy csak ideiglenesen dolgozol ebben a beosztásban. Az ember holtig tanul – tartja a mondás, és milyen igaza van. Próbáld meg kitalálni, melyik az a része a munkádnak, amelyet később a hasznodra fordíthatsz. Új embereket ismerhetsz meg, fejlesztheted a kommunikációs készségedet, a nyelvtudásodat, vagy megismerheted a legjobb borokat, esetleg megtanulod elkészíteni a kedvenc fogásaidat? Tekints a munkádra egyfajta tanulási folyamatként, és vedd észre, hogy az eddig nyűgnek tartott mókuskerék megalapozhat számodra egy olyan tudást, amelyet a jövőben a hasznodra fordíthatsz.
Mindannyiunknak szüksége van egy egészséges önbizalomra, és a külső megerősítésekre, hogy még motiváltabbak és kitartóbbak legyünk. Ehhez elengedhetetlen az ügyfelek és a felettesek visszajelzése. A legtöbb munkahelyen a főnök nem megy oda időközönként az alkalmazottakkal átbeszélni a munkájuk jelentőségét, vagy rámutatni az esetleges hibákra, vagy éppen a pozitívumokra. Menj elébe a helyzetnek, és kérj visszajelzést. Egyrészt a főnökeid szemében is nagyot nőhetsz, ha időközönként igényled a véleményüket, valamint a pozitív megerősítések megváltoztatják a munkádhoz való hozzáállásodat – hiszen egyre jobban, és jobban akarsz majd teljesíteni.
A munkahelyen az egyik legfőbb erény az önállóság. Az a tudat, hogy rádbízhatnak olyan feladatokat, amelyeket nem kell kontrollálni, felügyelni, hiszen tudják, hogy meg tudod oldani. Ezzel egyfajta bizalmat alapoznak meg neked, amellyel nagyobb mozgásteret nyerhetsz. Ehhez szükséges egy minimális önbizalom, a magadba vetett hited, hiszen a bizonytalannak tűnő alkalmazottakat ritkábban bízzák meg fontos feladatokkal, mint magabiztos társaikat. Nyilván azért alkalmaztak a cégnél, mert úgy látják, megfelelő képesítéssel és tapasztalattal rendelkezel az adott területen, így jogosan várhatják el tőled, hogy a kiszabott feladatokat önállóan teljesítsd. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem kérhetsz segítséget, ha egy kérdésben nem vagy biztos. Idővel a magabiztos hozzáállással és az önálló munkával bizalmat építesz, emellett mozgásteret nyersz magadnak a cégen belül – senki nem fogja árgus szemekkel figyelni minden lépésedet, és az önbecsülésedet figyelembe véve hatalmas ugrás, ha megbíznak benned.
A munkahelyi ranglétrán való előrelépés nem csak abban nyilvánulhat meg, ha előléptetnek, vagy fizetésemelést kapsz. Minden munkahelyen vannak a nagyobb befolyással rendelkező kollégák, és olyanok is, akik kevésbé azok. Ennek az az oka, hogy akik nagyobb befolyással bírnak, azokban a főnökség feltétel nélkül megbízik, rá merik bízni a fontosabb feladatokat, és nem mutatnak bizonytalanságot sem. Ezzel a befolyással akár sokra is viheted. Ne feledd, a munkahelyed egy két oldalú játszma – a főnökeid fizetnek a munkádért, de te is értéket nyújtasz azzal, amit elvégzel. Tehát kölcsönösen egymás segítségére vagytok. Idővel ezt a kölcsönös bizalmat a hasznodra is fordíthatod. Ki az, akit előbb és több szabadságra engednek? Ki mehet el előbb naponta fél órával, hogy elhozza a gyermekét az oviból? Na és ki az, aki az év végén a legtöbb prémiumot kapja? Hát azok, akik a képzeletbeli ranglétra elején vannak.
Ha megfogadod a tanácsokat, és igyekszel azt gondolati síkon és a munkahelyeden gyakorlatban is megvalósítani, átprogramozhatod úgy az elmédet, hogy a negatív hozzáállást pozitív, motiváló és kihívásokkal teli gondolatokra cserélje. Ezzel egyrészt megalapozod a biztos jövődet a cégnél, másrészt pedig munkahelyi elismerést, előléptetést is kaphatsz.
Kedves Nicole! Nagyon örülök, hogy segíthettem!
Anno nekem is volt ilyen munkahelyem, amit akkor nyűgnek, koloncnak éreztem, és határozottan utáltam! Aztán most visszatekintve már tudom, hogy mennyi mindent megtanultam az ott eltöltött év alatt, amelyet ma már tudok hasznosítani és pozitívan befolyásolták a fejlődésem.
Így tovább! Sok sikert az új munkához, majd írd meg, mire jutottál.
Szeretettel: Kinga
Szia!
Jó volt olvasni az írásodat, pont jókor jött. Természetesen örülök, hogy fél év után van munkám, de csak részmunkaidő, és nem is az, amit valójában csinálni szeretnék. Viszont így, hogy elolvastam az írásodat, végig gondoltam, hogy mennyi dolgot meg tudok itt tanulni, amit a későbbiekben (akár egy másik munkahelyen) hasznosítani tudok. Az önéletrajzomat is át tudom fogalmazni ezek alapján, és talán idővel találok egy teljes munkaidejű állást is.
Köszönöm!