Varázsdoboz

Hisztigépek, avagy a nők és a PMS

Már megint hisztizel – halljuk igen gyakran a férfiaktól a menstruációnk alatt. Ez az az időszak, amikor “kiérdemelten” aggatják ránk a hisztis, nyűgös, sárkány jelzőket. A férfiak nagy része ennyi információval meg is elégszik – túl kell élni valahogy ezt a pár napot a kedvessel konfliktus nélkül, el kell viselni a párunkat valahogy, aztán minden visszaáll a megszokott kerékvágásba.

A mai napig nagy tudatlanság övezi a premenstruációs szindrómát, ami a hormonálisan aktív nők 80 százalékát érinti kisebb-nagyobb mértékben. A PMS az a tünetegyüttes, amely a menstruációt megelőző néhány napra jellemző, és általában a vérzés első napján nyomtalanul megszűnik – bár ez egyénenként eltérő lehet. A PMS-ért a hormonális változások a felelősek, amelyek ebben az időszakban a női testben zajlanak. A tünetek elsősorban az ösztrogén és a progeszteron nevű hormon csökkenése során jelentkeznek. Ilyenkor meglehetősen gyakori a mellfeszülés – amely fájdalmakat eredményez, az ingerlékenység, az édességek utáni fokozott vágyakozás, az alvászsavarok, a hirtelen hangulatingadozás, a fejfájás és a hőhullámok.

Ezekről a változásokról nem tehetsz. Ez egy természetes folyamat, melynek amplitúdója a menstruációd elérkeztével lecsökken. Gyakori hiba a környezettől az a fajta megítélés, amelyet ilyenkor el kell szenvedned. Igen, ilyenkor ingerlékenyek és hisztisek vagyunk, nehezen fekszünk a hasunkon és hasogat a fejünk – de ezért a problémáért nem az elsárkányosodásunk okolható, hanem a bennünk végbemenő hormonális változások. A nők hormonjai jóval összetettebbek, mint a férfiaké – nem egy állandó skálán mozognak, bizonyos életszakaszokban és a peteérés során folyamatosan változnak. Ilyenkor csúnyának és haszontalannak érezheted magad, és a helyzeten még inkább ront, hogy a PMS alatt fokozódik a bőr faggyútermelése, mely a pattanások kialakulásához vezethet – amitől valószínűleg csak még rosszabbul érzed magad. Az arcod elkezd egy zsírosbödönhöz hasonlítani, a ragyák pedig a homlokodon inkább hasonlítanak vulkáni kráterekhez, mint babapopsihoz.

A tünetegyüttes ugyan nem kerülhető el – hiszen még az orvosok sem tudják megmagyarázni, pontosan milyen hormonális változások befolyásolják a PMS mértékét és ütemét -, de enyhíthetsz rajtuk a megfelelő módszerek bevetésével.

Kép innen: boredpanda.com

Kép innen: boredpanda.com

A menstruációdat megelőző napokban törekedj az egészséges étrendre. Ha lehet, kerüld a koffeint és a cukortartalmú, nehéz ételeket. Válassz inkább fekete teát és aszalt gyümölcsöket nassolnivalónak. A szénhidrátokat viszont nem érdemes kerülnöd – a szénhidrátok felelősek a szerotonin nevű hormon termelődéséért, amelynek hiánya depressziós, reménytelen érzéseket okozhatnak. Válassz teljes kiőrlésű péksüteményeket, zabpelyhet, vagy rostos gyümölcsöket, amelyek az emésztőrendszeredre is jótékonyan hatnak. 

Segítség lehet B-vitamin tartalmú tápanyagokat is magadhoz venned – akár tabletta formájában is megvásárolhatod őket a gyógyszertárakban, illetve egyes drogériákban. A fokozott B-vitamin bevitel hozzájárul a kiegyensúlyozott és stresszmentes mindennapokhoz, segítségével az állandó feszülség is csökkenthető, így a havi PMS során is a hasznodra válhat.

A mozgás endorfint szabadít fel az agyadban, amely az eufória érzését hivatott elősegíteni – ezt hívják boldogsághormonnak is. A menstruációdat megelőző napokon intenzívebben kívánhatod a csokoládét és az édességeket, hiszen ezek a táplálékok szintén felerősítik az endorfin termelődését, pont úgy, mint a rendszeres testmozgás. Ha napi fél óra mozgást be tudsz iktatni ezeken a napokon, akkor már sokat tettél azért, hogy jobb legyen a közérzeted.

Igyekezz a lehetőségeidhez mérten kikapcsolódni ilyenkor. Egy órányi relaxálás a fürdőkádban sokat segíthet, de a kanapén kuckózás egy meleg takaróval is az előnyödre válhat. Ha inspirációra van szükséged relaxációs ötletekből, akkor kattints ide.

Ha fájdalmakkal küzdesz, legyen nálad fájdalomcsillapító kapszula. Ugyan nem vagyok a gyógyszerek és a mesterséges befolyásolás híve, de előfordulhatnak helyzetek, amikor nincs lehetőséged a pihenésre a menstruációdat megelőző napokon – ilyenkor hogy elkerüld a fájdalmas tüneteket, gondoskodj a helyzet kezeléséről.

Természetesen a biológiai alátámasztás nem ment fel bennünket a vita és a duzzogás alól, de a helyzeten nem segít, ha ilyenkor még a hisztis jelzőket is ránk aggatják. A hormonális változás természetes folyamat és annak a jele, hogy a szervezetünk egészségesen működik a természet rendje szerint. A legtöbb nő ilyenkor csak némi türelemre és törődésre vágyik, hogy kicsit helyreálljon a hormonok által befolyásolt lelki egyensúly. Érdemes ilyenkor megértetned a környezeteddel, hogy nem azért veszekszel, vagy elégedetlenkedsz, mert a szeretteidet szeretnéd bántani, hanem mert hormonális befolyásoltság alatt állsz – amely ahhoz hasonlítható, amikor valaki tudatmódosító szert vett be, vagy gyógyszeres kezelés alatt áll. 

Tisztázd magadban, hogy ezt a tünetegyüttes csak pár napig tart, és a menstruációd megérkeztével a tünetek enyhülnek és végül megszűnnek – ilyenkor légy türelmes önmagaddal is.

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!