Életem első muffinsütőjét nagyjából másfél évvel ezelőtt vásároltam meg és azóta is gyakran használom. Akkoriban még kezdő szakács voltam – főként a sütemények terén, hiszen magam sem vagyok édesszájú -, de az hamar kiderült, hogy ennek az eszköznek a használata rendkívül sokoldalú.
Az eredeti koncepció szerint a muffinsütő rendeltetésszerű használata során a formákba muffinpapírt kell tenni, majd ebbe félig-háromnegyedig beletölteni a tésztát majd kisütni. Gyors, egyszerű, és gyakorlatilag semmilyen konyhai tudás nem szükséges hozzá. Csak össze kell kutyulni a hozzávalókat és már mehet is a sütőbe.
A muffinsütés alapja a muffin alaprecept, amit aztán úgy lehet variálni, ahogyan szeretnénk. A kedvenc alapreceptemet Steiner Kristóf blogján olvastam. A különlegessége, hogy semmilyen konyhai mérőeszközre nincs szükségünk hozzá, elég, ha tartunk otthon egy bögrét. Kristóf a 2 decit bögrét javasolja 12 darab muffin elkészítéséhez (a legtöbb muffinsütő 12 formát tartalmaz), de persze ezt a mennyiséget arányosan növelhetjük, illetve csökkenthetjük is, anélkül, hogy otthoni mérlegre vagy hasonló kütyüre lenne szükség. Az alaprecept a következő:
– Két csésze liszt
– Egy zacskó sütőpor
– Egy csésze cukor
– Egy kiskanál fahéj
– Fél csésze olaj
– Egy csésze víz, vagy más folyadék
– Egy csésze finomság
A recept zsenialitása azon alapszik, hogy gyakorlatilag bárhogy variálhatjuk. A variálhatóság az alaprecept elkészítése során az utolsó két pontban lehetséges (persze ha nem számítjuk, hogy cukor helyett használhatunk nádcukrot, liszt esetén teljes kiőrlésű lisztet, ennek kifejtésétől most eltekintek). Tehát annak alapján, hogy milyen ízesítésű muffint szeretnénk készíteni, a vizet kiválthatjuk narancslével, más gyümölcslével, joghurttal, vagy bármi mással, ami illik ahhoz az ízvilághoz, amit majd el szeretnénk készíteni. Ugyanez a felállás a “finomság” esetében is. Ez lehet csokireszelék, aszalt gyümölcs, zabpehely, kukoricapehely, bármi, ami száraz összetevő és szeretjük. Például nagyon jó kombináció a bogyós gyümölcsök keveréke, vagy a csokireszelék különféle csokoládéból – fehér csoki, étcsoki, tejcsoki -, de akár olajos magvakkal is kiegészíthetjük a receptet (mandula, mogyoró és társai), illetve kedvünk szerint keverhetjük is őket. Ezután jöhet a kavarás amíg homogén masszát nem kapunk és már tölthetjük is a formákba. Én úgy szoktam variálni még, hogy két rétegben kanalazom bele a muffinformákba a tésztát és a két réteg közé nutellát, lekvárt kenek, így ha megsül, akkor a közepében folyékony, ízes lekvár, vagy más finomság található. A tetejére készíthetünk cukormázat, vagy kedvünk szerint díszíthetjük.
Most részletesen írtam arról, hogyan kell a muffinsütőt rendeltetésszerűen használni, most azonban kitérnék az egyéb felhasználási módokra is. A muffinforma ugyanis más gasztrocsodák elkészítésére is alkalmas. Most azokról az ötletekről fogok írni, amire én szívesen használom a konyhai eszközt, de határtalan felhasználási módja lehetséges, ami csupán a fantáziádra van bízva.
Gyors, finom reggeliket gyárthatunk benne, ennek én különböző variációit kedvelem. Gyakorlatilag bármilyen klasszikus, tojásos reggelit el tudunk készíteni a muffisütőben. Előnye, hogy szinte minimális előkészületet igényel, és gyakorlatilag magától elkészül. Végtelen számú variáció van, én most azokat írom le, amiket a leggyakrabban készítek, de persze variálhatod őket kedved szerint.
– Kibélelem a formát bacon szeletekkel, a közepébe tojást ütök, sózom borsozom.
– Akár sima tojást is készíthetünk benne, ez esetben kiolajozom a forma belsejét, hogy ne ragadjon bele a tojás, és egyszerűen beleütöm.
– Rögtönzött rántottát is készíthetünk muffinsütő segítségével. Ez esetben is kikenem a formát olajjal, hogy ne égjen meg, és könnyen ki tudjam forgatni a formából. A tojást összekeverem aprított zöldséggel, sajttal, vagy akár önmagában, és ezt a keveréket öntöm a formába. Hangulatom szerint fűszerezem, a só és bors mellett mehet rá friss zöldfűszer, vagy akár fűszerpaprika is. Még finomabb és krémesebb lesz, ha egy kevés tejet is öntünk a rántottába.
– Sült zöldség készítésére is kiváló: Egy fél paradicsomot teszek a forma aljára, a tetejére pedig parmezánt szórok. Aztán mehet be a sütőbe, és 5-10 perc alatt készre sütöm. Tojással is kombinálható a zöldséges változat. Egy félbevágott paradicsom közepét kikaparom és ebbe ütöm bele a tojást, vagy a fenti variációk egyikét.
Az egyik legszerethetőbb tulajdonsága a muffinformás reggelinek az, hogy akár elő is tudunk készülni előző este. Gyakorlatilag a sütési fázist leszámítva minden műveletet elvégezhetünk előre. Ha sietős a reggelem, akkor előző este betöltöm a formákba a kívánt összetételt (sőt, van hogy több változatot is készítek egyszerre) és beteszem a hűtőbe (általában átlátszó fóliával betakarom). Reggel csak be kell gyújtanom a sütőt és készre sütni a reggelimet.
2. A muffinoknak rengeteg sós változata is ismert. Ez esetben az előre elkészített muffinokat akár a munkahelyünkre is magunkkal vihetjük, köretként, vagy főételként is megállják a helyüket a sós, húsos változatok. Gyakorlatilag csak egy alaptésztát kell készítenünk, amibe belekeverünk kockázott sonkát, szalonnát, néhány zöldséget (csemegeuborkával nagyon finom), és néhány kocka sajtot. Hidegen és melegen is nagyon finom.
Te használsz muffinsütőt?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: