Ma úgy döntöttem, felveszem a túrabakancsomat és új munkahely után kezdek kutatni. Már reggel listáztam a lehetőségeimet, hogy hová, milyen juttatásokkal és feltételekkel lehet bekerülni itt a környéken. Konkrét elképzelésem szerint bármilyen munkát elvégzek (feltétel a jó körülmény és a helytálló juttatások), igyekeztem a “testhezálló” hirdetések között böngészni. Ha már megvannak a listák és a címek, akkor igazából nincs más hátra, csak jelentkezni. Az a tapasztalatom, hogy online jelentkezéssel nem sokra megyünk, vagy el sem olvassák a HR-esek a jelentkezésünket, vagy egyszerűen elveszik a levelünk a többi jelentkező levele között. Ezért én a személyes megjelenést javaslom – egyrészt ha már nem aktuális a hirdetés, rögtön tudjuk, valamint rögtön láthatjuk a körülményeket, beszélgethetünk leendő főnökünkkel, valamint az esetleges kollégák közül is bemutatkozhatunk párnak, így elkerülhetjük a meglepetéseket. Persze a jó interjúalanynak van néhány kulcsfontosságú kritériuma. Ezek közül válogattam össze a legfontosabbakat, így talán te is ötletet meríthetsz belőle, ha váltanál, vagy esetleg munkát keresel.
Mielőtt bekopogtatunk vágyott munkahelyünk ajtaján, érdemes utánakérdezni a cégnek. Ha szemfülesek vagyunk, hamar kiszúrhatjuk a negatívumokat, valamint az előnyöket. Még jobb, ha olyan személlyel beszélgethetünk, aki már eleve az adott cégnél dolgozik, de törekedjünk a tényekre, mert egy munkatárs véleménye igencsak szubjektív lehet. Tegyünk fel egyszerű, egyenes kérdéseket, kommunikáljunk célzottan, hiszen minket a tények és nem a vélemények érdekelnek. Online is rengeteg információt találhatunk – ma már a legtöbb cégnek van honlapja, vagy Facebook oldala, ahonnan tájékozódhatunk.
Mielőtt besétálunk vágyott munkahelyünkre, érdemes megérdeklődni, kivel fogunk találkozni, ki lesz az, aki az interjút lefolytatja. Ez már eleve jó pont, ha tudjuk, kihez érkeztünk és nem a recepción mondjuk el a mondókánkat, miszerint “láttuk a neten a hirdetést, és mégis küldjön már valaki illetékest a drága asszonyom”.
Amikor az illetékes, esetünkben valószínűleg a jövőbeli főnökünk megpillant minket, az első benyomást a külsőnk alapján alkotja. Ezért több szempontra is figyeljünk oda. Első lépésként igyekezzünk az öltözékünkkel a megpályázott állás mivoltját követni. Persze ha segédmunkásnak jelentkezünk, akkor se állítsunk oda koszos, festékes kantárosnadrágban, de vannak munkakörök, ahol már a jelentkezés során illik a munkakörhöz mérten öltözködni. Ha például recepciósnak, vagy irodai asszisztensnek jelentkezünk, akkor öltözzünk elegánsan, nőiesen, de ne menjünk el az alkalmi öltözékig. Ne viseljünk farmert, de a szettünket egy magassarkúval, vagy egy blézerrel feldobhatjuk. Legyünk elegánsak, de ne ünnepélyesek. Legyünk lazák, de ne szakadtak. Feltétlenül olyan öltözéket válassz, ami illik a stílusodhoz, az állásinterjúra érdemes jól bevált ruhadarabokat választani, amiben jól érzed magad – a feszengés rögtön kiül az arcodra. Amíg várunk az interjúztatóra (ugye nem kell mondani, hogy érkezzünk időben), figyeljünk a testtartásunkra és az arckifejezésünkre is. Ha leültetnek minket, ne tegyük keresztbe a lábunkat vagy a kezünket, üljünk magabiztosan és húzzuk ki magunkat. Ha mégis feszültek vagyunk vagy nagyon izgulunk, tegyünk a táskánkat az ölünkbe és pihentessük rajta a kezeinket. Ha állva várakozunk, húzzuk ki magunkat, de ne feszüljünk be, álljunk lazán, kényelmesen. Magabiztosságot és tartást kell sugallnunk, hogy előnnyel induljunk.
A bemutatkozás és az egész beszélgetés során nézzünk az interjúztató szemébe. Ne süssük le a pillantásunkat, ne nézelődjünk idegesen, mutassunk magabiztosságot. Mosolyogjunk, a mosollyal szinte bárkit megnyerhetünk. Az interjúztató kérdésekkel fog bombázni minket. Mindig jól fontoljuk meg a választ. Ha nem tudunk azonnal válaszolni, tartsunk néhány másodperc szünetet, vagy kérjük meg az interjúztatót, hogy szeretnénk átgondolni a választ. Persze ilyenkor ne üljünk csendbe hosszú percekig, a legtöbbször elég, ha pár másodperces szünetet tartunk a válaszadásunk előtt. Ne fogalmazzunk bonyolult körmondatokban. Törekedjünk a lényegretörő, egyszerű válaszokra, így elkerülhetjük a félreértéseket. Ne feledjük, az interjúztató nem a magánéletünkre, vagy a kiskutyánk nevére kíváncsi, hanem a kompetenciánkra és a tudásunkra. Ne szerénykedjünk: Bátran meséljünk a képességeinkről, az eddigi sikereinkről.
Legyünk felkészültek. A legtöbb állásinterjún elkérik az önéletrajzod, a motivációs leveled, esetleg ha van ajánlásod, mindenképpen vidd magaddal. Lehetőleg na a táskádba gyűrd be, mert igénytelenséget és nemtörődömséget kelt. Egy átlátszó genothermbe (bugyi), vagy egy mappába rendezgesd el a szükséges papírokat, és a bemutatkozás során nyújtsd át beszélgetőpartnerednek. Valószínűleg gyorsan át fogja futni a dokumentumokat, így amellett, hogy rövid képet is kap rólad, nem fogja feltenni ugyanazokat a kérdéseket mégegyszer, amik már eleve fel vannak tüntetve az önéletrajzodban.
Ne kérdezgessük feleslegesen az interjúztatót, a fontos információkat úgyis el fogja mondani. Nyilván az interjú során beszélni fog a juttatásokról, az elvárásokról, a munkaidőről, és teljesen lényegtelen, hogy hány perces az ebédszünet, vagy hogy kimehetünk-e dohányozni munkaidőben. Bizonyára meg fogja kérdezni a leendő főnökünk, hogy van-e valamilyen kérdésünk, ekkor törekedjünk a lényeges információkra, valamint érdemes előre összeírni pár egyszerű kérdést, amit fontos lehet tudni, de nem tolakodó, vagy túl személyes. Például megérdeklődhetjük, hogy mi gondol az interjúról, vagy hogy mikor kapunk információt az interjúnk sikerességéről, vagy nem-sikerességéről és milyen módon. Köszönjük meg a türelmét és az idejét, valamint mondjuk el, hogy mi jól éreztük magunkat, szívesen dolgoznánk a cégnél és reméljük, hogy még látjuk egymást. Végig legyünk magabiztosak és őszinték.
Szerinted melyek azok a tulajdonságok, viselkedésformák, amiket egy interjú során érdemes bevetni?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: